SOCIÁLNE: Desatina Európanov nakúpila produkt nelegálnej práce

24. 03. 2014 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 24. marca (SITA) - Približne jeden z desiatich Európanov pripúšťa, že v predchádzajúcom roku nakúpil tovar alebo služby, ktoré súviseli s nelegálnou prácou. Štyri percentá opýtaných pripúšťajú, že prijali za svoju prácu zárobok, ktorý nebol priznaný. Okrem toho, jeden z tridsiatich oslovených dostal od svojho zamestnávateľa príjem za prácu čiastočne v hotovosti, teda "na ruku". Vyplýva to z prieskumu Eurobarometer, ktorý sa uskutočnil v 28 krajinách Európskej únie a zapojilo sa doň takmer 26,6 tisíc respondentov.
Šesť z desiatich opýtaných ako hlavný dôvod nákupu nelegálneho tovaru alebo služby uvádza nižšiu cenu a 22 % pomoc priateľom. Polovica respondentov uvádza ako hlavný dôvod nelegálnej práce výhody pre obidve strany, 21 % ťažkosti pri hľadaní legálnej práce, 16 % príliš vysoké dane a 15 % neexistenciu iných príjmov. Suma, ktorú Európania v priemere ročne vynaložia na nelegálny tovar alebo služby, predstavuje 200 eur. Suma, ktorú za rok v priemere zarobia osoby, ktoré vykonávajú nelegálnu prácu, je 300 eur.
Opravy v domácnosti a renovácie (29 %), oprava vozidiel (22 %), upratovanie domácností (15 %) a potraviny (12 %) patria medzi najviac žiadané nelegálne tovary alebo služby. Práve pri opravách v domácnosti a renováciách a pri oprave vozidiel sú Slováci spomedzi všetkých zúčastnených krajín najviac ochotní využiť nelegálnu službu. Pri opravách v domácnosti alebo renováciách by nelegálne služby využilo 53 % Slovákov a 39 % pripúšťa, že by prijalo ponuku na nelegálnu službu pri oprave vozidiel.
Tri percentá respondentov v Európe tvrdia, že dostávajú časť svojho platu "na ruku". S takouto praxou sa možno stretnúť najmä v menších firmách. Podiel ročného príjmu vyplácaného "na ruku" je najvyšší v južnej Európe (69 %), po ktorej nasleduje východná a stredná Európa (29 %). Kontinentálne a severské krajiny zaznamenávajú nižší podiel tohto príjmu (17 % a 7 %).
Problémami zistenými v prieskume sa má zaoberať na apríl naplánovaný návrh Európskej komisie na vytvorenie európskej platformy. Tá sa má zamerať na prevenciu a odradenie od nelegálnej práce. Jej cieľom má byť posilnenie spolupráce medzi členskými štátmi na účinnejšie riešenie tejto problematiky.


me;su