BRATISLAVA 19. mája (SITA) - Prípravy na sobotňajšie voľby do Európskeho parlamentu sú plynulé a bez problémov. Ústredná volebná komisia (ÚVK) dostala len jeden podnet. Týka sa nerovnoprávneho postavenia niektorých politických subjektov v médiách. Podnety na elektronické médiá však ÚVK posúva na riešenie Rade pre vysielanie a retransmisiu, povedala pre agentúru SITA zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre voľby do EP Eva Chmelová. ÚVK ďalšie závažné podnety nedostala a ak sa nič vážnejšie nestane, stretne sa až vo volebnú sobotu. Počas volieb ÚVK nepretržite prijíma podnety od volebných komisií nižších stupňov - obvodných a okrskových a jej členovia tiež sledujú priebeh hlasovania v teréne. Chmelová pripomenula, že Ústredná volebná komisia zistí po skončení hlasovania výsledky volieb a vyhlási ich v nedeľu 25. mája o 23:00.
Volebné moratórium platí 48 hodín pred začiatkom volieb a v deň volieb. Podľa zákona počas trvania volebného moratória je zakázané vysielať alebo zverejňovať informácie o kandidujúcich politických stranách alebo koalíciách v ich prospech alebo v ich neprospech slovom, písmom, zvukom alebo obrazom v rozhlasovom vysielaní a televíznom vysielaní, v hromadných informačných prostriedkoch, v budovách, kde sídlia okrskové volebné komisie a v ich bezprostrednom okolí. Moratórium pred voľbami do europarlamentu sa začína vo štvrtok 22. mája o 7:00 a trvá do skončenia hlasovania u nás, do soboty 24. mája do 22:00. Volebné komisie - okrskové a aj obvodné sa nemôžu vyjadrovať o priebehu voľby, teda ani k počtu voličov. V deň volieb, v sobotu 24. mája je tiež zakázané zverejňovať výsledky volebných prieskumov.
Zo zákona o voľbách do EP ako aj z praxe z predošlých volieb vyplýva, že priebežné neoficiálne výsledky hlasovania Štatistický úrad SR publikovať nebude. Konečné, oficiálne výsledky hlasovania uverejní ÚVK až po ukončení volieb v tom členskom štáte Európskej únie, ktorého voliči odovzdávajú hlasy ako poslední, čo bude až v nedeľu 25. mája v noci o 23:00. Voľby v jednotlivých 28 štátoch únie trvajú od 22. do 25. mája. Ako prví začnú hlasovanie vo voľbách do Európskeho parlamentu vo štvrtok 22. mája Holanďania a Briti. Väčšina štátov volí až v nedeľu 25. mája a poslední zatvárajú volebné miestnosti Taliani v nedeľu o 23:00.
Na Slovensku pôjde o tretie eurovoľby, predtým sa konali v rokoch 2004 a 2009. Počet poslancov z každého členského štátu EÚ stanovuje Zmluva o pristúpení k EÚ a z nej vyplýva, že Slovensko v EP zastúpi 13 zo 751 budúcich členov europarlamentu. O 13 slovenských kresiel v EP sa uchádza rekordných 29 politických strán a koalícií. Poslancom EP za Slovensko chce byť 333 kandidátov, z toho 81 žien. O tom, kto sa napokon dostane do europarlamentu môže rozhodnúť približne 4,4 milióna oprávnených voličov. Výsledky volieb do Európskeho parlamentu zverejnia v nedeľu 25. mája o 23:00. Viac možno nájsť na oficiálnej webstránke Európske voľby 2014 http://www.elections2014.eu/sk. Právo voliť do EP na území Slovenskej republiky majú občania SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov a majú na Slovensku trvalý pobyt. Voliť tiež môžu občania SR, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku a ani v ďalšom členskom štáte EÚ, ak sa v deň volieb zdržiavajú na území Slovenska. Napokon voliť zástupcov Slovenska v europarlamente môžu aj občania iných členských štátov EÚ s trvalým pobytom v SR, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov. Museli však najneskôr 14. apríla požiadať obec, kde bývajú, aby ich zapísali do zoznamu voličov. V tomto roku podľa zapisovateľky ÚVK pre voľby do EP Evy Chmelovej požiadalo 33 občanov EÚ o dopísanie do zoznamu voličov na našom území. Najviac - desať z nich je Poliakov, nasleduje osem Talianov, sedem Nemcov, traja Česi, štyria občania Veľkej Británie a jeden občan Maďarska. Tí, ktorí boli dopísaní do voličských zoznamov v minulosti, v nich ostali a nebolo ich viac ako 100. Naši občania trvalo žijúci v inom členskom štáte EÚ zas môžu využiť možnosť hlasovať o budúcich poslancoch EP z krajiny, kde žijú. K dnešnému dňu ministerstvu vnútra zo zahraničia nahlásili 2 278 občanov SR, ktorí sa pre voľby do EP zapísali do voličských zoznamov v inom členskom štáte EÚ. Tento počet sa však ešte môže zvýšiť.
bl;tm