VOĽBY: Za transparentnosť chce bojovať 51 z 333 kandidátov do EP

21. 05. 2014 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 21. mája (SITA) - Spomedzi 333 slovenských kandidátov do Európskeho parlamentu (EP) sa 51 zaviazalo bojovať za väčšiu transparentnosť v Európskej únii. Agentúru SITA o tom informovala Ľuba Riapošová z Transparency International Slovensko, ktorá kandidátom adresovala výzvu za zvýšenie transparentnosti v Európskej únii. Najviac kandidátov, ktorí sa prihlásili k výzve, je zo strán NOVA, Smer-SD a OĽaNO.
Začiatkom mája oslovili pobočky Transparency International v členských štátoch Európskej únie všetkých kandidátov na poslancov do Európskeho parlamentu, aby sa zaviazali po svojom prípadnom zvolení bojovať v Bruseli za väčšiu transparentnosť. Kandidáti sa mohli zaviazať, že v EP budú hlasovať za tri kľúčové agendy. Prvou je prijatie účinnej legislatívnej ochrany pre nahlasovateľov nekalých praktík, tzv. "whistleblowerov". Druhou je podporiť transparentnosť pri prijímaní legislatívy a tým limitovať skrytý vplyv lobistov. Treťou agendou je hlasovanie za povinné zverejňovanie zmlúv pri míňaní verejných prostriedkov. Cieľom má byť, aby sa správa a zákonodarstvo európskych inštitúcií stali svetovým vzorom pre transparentnosť.
Za stranu NOVA výzvu podpísali ôsmi kandidáti, za Smer-SD sedem kandidátov a za OĽaNO šesť kandidátov. Spomedzi súčasných kandidujúcich europoslancov výzvu podpísali Monika Flašíková-Beňová, Vladimír Maňka (obaja Smer-SD) a Eduard Kukan (SDKÚ-DS). Výzvu podpísalo aj šesť lídrov svojich kandidátok, konkrétne Jozef Kollár (NOVA), Jozef Viskupič (OĽaNO), Maroš Šefčovič (Smer-SD), Pál Csáky (SMK), Michal Bubán (TIP) a Ivan Hopta (Úsvit). Keďže výzvu podpísalo 51 kandidátov, radí nás to spolu so Slovincami (53 podpisov) a Lotyšmi (48 podpisov) medzi tri najviac zastúpené krajiny.
Po voľbách bude Transparency International Slovensko a Európska kancelária Transparency International podrobne sledovať, ako budú prihlásení a zvolení kandidáti plniť svoje záväzky. Podľa správy Európskej únie o korupcii z februára 2014 je korupcia celoeurópskym problémom a európsku ekonomiku stojí približne 120 miliárd eur ročne. Výsledky prieskumu Eurobarometer o postojoch Európanov v súvislosti s korupciou ukazujú, že tri štvrtiny Európanov si myslia, že korupcia je široko rozšírená. Na Slovensku toto číslo dosahuje až 90 percent.


nr;sa