Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 11. júna (SITA) – Maroš Šefčovič bude opäť kandidovať za člena Európskej komisie a to na ďalšie funkčné obdobie rokov 2014 až 2019. Vláda dnes odobrila jeho nomináciu za kandidáta, ktorú predložil premiér Robert Fico (Smer-SD). Šefčovič zastupuje Slovenskú republiku už v súčasnej Európskej komisii, jej členom sa stal 1. októbra 2009 po rezignácii Jána Figeľa. V súčasnosti je Šefčovič ako podpredseda Európskej komisie zodpovedný za oblasť medziinštitucionálnych vzťahov a administratívnych záležitosti. O budúcich portfóliách kandidátov na komisárov rozhodne budúci predseda Európskej komisie po konzultácii s predsedami vlád a hlavami členských štátov EÚ. Súčasťou schvaľovacej procedúry je zaslanie nominačného listu slovenskej vlády s menom navrhnutého kandidáta.
Šefčoviča v nedávnych eurovoľbách zvolili z čela kandidátky Smeru-SD za europoslanca na nasledujúce obdobie. Získal najväčší počet prednostných hlasov spomedzi všetkých kandidátov, krúžkovalo ho 66 966 voličov. Ponuku na kandidatúru mu dal premiér Robert Fico. "Bolo to začiatkom tohto roka, keď sme diskutovali o obave, koľko ľudí príde voliť v eurovoľbách, pretože Slovensko malo neslávny rekord najnižšej volebnej účasti. Vtedy som prezentoval niektoré myšlienky, niektoré témy, ktoré by sa mohli v kampani zdôrazniť. Prišla aj otázka, že aj komisári by mali prejsť voľbami. Aj komisári by mali mať demokratickú legitimitu. Vtedy Fico povedal, že aj pre mňa by bolo lepšie, aby som prešiel cez voľby," uviedol v apríli Šefčovič s tým, že pôvodne s kandidatúrou nepočítal. Skôr naznačoval predsedovi komisie, že keď niektorí komisári pôjdu do volieb, je pripravený prevziať ich portfólio. Šefčovič už avizoval, že svojho mandátu v európskom parlamente sa vzdá.
Začiatkom júna na konferencii EÚ v roku 2014: Nové inštitúcie, nové reformy? Šefčovič vyhlásil, že jednou z prioritných tém pre novú Európsku komisiu bude musieť byť otázka vnútornej migrácie. Problematika migrácie podľa neho totiž zohrala kľúčovú úlohu pri víťazstvách euroskeptických strán vo Veľkej Británii a vo Francúzsku. Populisti podľa neho zneužívajú strach z neznámeho ako aj frustráciu a sklamanie obyvateľstva z domácich politických elít. Voľný pohyb osôb je však jednou zo základných hodnôt Európskej únie, a to treba podľa Šefčoviča rešpektovať. Ďalšou prioritnou témou je podľa Šefčoviča vysoká nezamestnanosť medzi mladými. "Keď zašlem 300 životopisov a prídu mi len zamietavé alebo žiadne odpovede, pochopiteľne sa dostaví frustrácia alebo apatia," povedal 6. júna s tým, že v tejto situácii vzniká nebezpečenstvo vyhľadávania populistických riešení.
Šefčovič predpokladá, že meno nového predsedu Európskej komisie by malo byť známe do konca júla. Následne sa začne zložitý proces výberu komisárov. "Bude potrebné nájsť kompromis medzi frakciami v Európskom parlamente, medzi starými a novými členskými štátmi a tiež zabezpečiť, aby bol medzi nimi dostatočný počet žien," povedal Šefčovič. Ukončenie výberu komisárov predpokladá v prípade optimálnych okolností do konca septembra.
nr;jc bl