EP: O dohode medzi USA a EÚ chceme viac informácií, tvrdí Flašíková

16. 07. 2014 | Kategória: Nezaradené

Vylo aj v DOM

BRATISLAVA 16. júla (SITA) – Transatlantická dohoda v oblasti obchodu a investícii medzi Európskou úniou a USA sa pripravuje v prísne utajenom režime. Tvrdí to europoslankyňa Monika Flašíková Beňová s tým, že by mali mať europoslanci i členské štáty EÚ možnosť celý proces sledovať a byť lepšie informovaní.
Transatlantické partnerstvo v oblasti obchodu a investícii (TTIP) medzi EÚ a USA má viesť k vytvoreniu najväčšej zóny voľného obchodu na svete. Dohoda má byť jedným z prostriedkov riešenia pretrvávajúcich ekonomických problémov na oboch stranách Atlantiku. „TTIP má uľahčiť obchodnú výmenu. To znamená odstraňovať existujúce prekážky brániace voľnému pohybu tovarov a služieb medzi EÚ a USA,“ priblížila poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová. Nepozdáva sa jej však utajovanie príprav tejto transatlantickej dohody. Európsky parlament pritom podľa Flašíkovej Beňovej ešte vlani v máji prijal uznesenie, podľa ktorého chcú europoslanci proces vyjednávaní sledovať a prispieť aj k jeho úspešnému zavŕšeniu. „Vzhľadom na veľmi obmedzené množstvo informácií o priebehu rokovaní zo strany predstaviteľov Európskej komisie, však toto uznesenie nie je možné prakticky napĺňať,“ uviedla europoslankyňa. Ako dodala, ani z vyhlásenia EK, ktoré odznelo na prebiehajúcom plenárnom zasadnutí, sa europoslanci prakticky nič nedozvedeli.
Transatlantická dohoda by mala priniesť napríklad posilnenie hospodárskeho rastu členských štátov Spoločenstva a s tým spojenú tvorbu nových, udržateľných pracovných miest, vymenúva Flašíková Beňová očakávané pozitívne prínosy TTIP, ktoré sú podľa nej kľúčové. Okrem toho však hovorí aj o množstve sporných otázok, ktorých priebežné riešenia potrebujú europoslanci poznať. „Je napríklad nevyhnutné snažiť sa dosiahnuť takú mieru ochrany spotrebiteľa, na akú sme zvyknutí v EÚ. V USA pritom v mnohých oblastiach absentuje,“ povedala poslankyňa. Ako dodala, pri vyjednávaní je potrebné obhájiť aj vysoké európske štandardy z hľadiska bezpečnosti potravín, ochrany životného prostredia či práv pracujúcich. „Zástupcovia Komisie nás o priebehu musia intenzívnejšie informovať. Môžu tak eliminovať viaceré existujúce obavy. Obávam sa, že ak s tým nezačnú, môže sa jedna z najdôležitejších dohôd za posledných veľa rokov skončiť aj odmietnutím,“ uzavrela Monika Flašíková Beňová.


nr;zh