Vyšlo aj v EKO
WASHINGTON 17. júla (SITA, Reuters) - Americký vládny kabinet Baracka Obamu v stredu rozhodol o uvalení ekonomických sankcií na ruské energetické a finančné spoločnosti a taktiež firmy zaoberajúce sa obranou. Medzi spoločnosťami, voči ktorým sú sankcie namierené, je napríklad ruský Rosneft. Obama tieto sankcie považuje za významné, ale aj za cielené. Sankcie prichádzajú po konzultácii s predstaviteľmi EÚ. Únia pritom predstavila menej prísne sankcie. Rozsah sankcií je upozornením pre Rusko, že jeho odmietavý postoj k upokojeniu násilností na východe Ukrajiny má svoje následky.
USA uvalili sankcie napríklad na druhú najväčšiu plynárenskú spoločnosť Novatek, taktiež Vnesheconombank, alebo štátnu banku VEB a tiež Gazprombank. Sankcie sa týkajú aj 8 zbrojárskych spoločností. Americké ministerstvo financií uviedlo, že sankcie efektívne zastavujú strednodobé a dlhodobé financovanie dvoch bánk a energetických spoločností v dolároch. Sankcie však neznamenajú zmrazenie aktív týchto firiem, pričom americké spoločnosti môžu s nimi ďalej obchodovať. "Myslím si, že vplyv na predaj ropy bude zanedbateľný,“ povedal jeden z analytikov.
Podľa Baracka Obamu ruský prezident Vladimir Putin doposiaľ zlyhal pri prijímaní opatrení, ktoré by viedli k mierovému riešeniu ukrajinskej krízy. "Zdôraznili sme, že preferujeme diplomatické riešenie, od Ruska však potrebujeme konkrétne činy a nielen slová o tom, že Rusko sa snaží ukončiť konflikt na hraniciach s Ukrajinou,“ povedal Obama. "Tieto sankcie sú významné, sú však tiež zacielené, aby mali maximálny vplyv na Rusko a obmedzený dopad na americké spoločnosti a ich partnerov,“ doplnil. Podľa Putina tieto sankcie zničia americké firmy a vzťahy USA a Ruska sa dostanú do slepej uličky.
Americký prezident zároveň vyhlásil, že USA môžu pristúpiť k ďalším sankciám, ak Rusko neurobí konkrétne opatrenia, ktoré povedú k zmierneniu konfliktu. USA už uplatňujú sankcie voči ruským a ukrajinským jednotlivcom. Ďalším sankciám bude Rusko čeliť aj z Európy. Lídri Európskej únie sa v stredu na zasadnutí Európskej rady v Bruseli dohodli na prijatí ďalších sankcií voči Rusku v súvislosti s krízou na Ukrajine. Dôvodom je nesplnenie krokov, ku ktorým Moskvu vyzvali na poslednom summite 27. júna. Únia v oficiálnom stanovisku odsúdila "pokračujúce ilegálne aktivity zo strany ozbrojených militantov na východe Ukrajiny" a z podpory separatistov naďalej obviňuje predovšetkým Rusko.
qq;qb