Vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 27. augusta (SITA) - Hnutie NOVA a Občianska konzervatívna strana (OKS) podávajú podnet na Najvyšší kontrolný úrad SR (NKÚ) a Úrad pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby preverili 70 podozrivých projektov obcí a miest, v ktorých uspela poradenská firma Star EU. Ako v stredu na brífingu informoval nezaradený poslanec NR SR a líder NOVA Daniel Lipšic, zároveň skúmajú možnosť trestno-právneho rozmeru celej kauzy a možného podozrenia z trestného činu machinácie pri verejnom obstarávaní. Predseda OKS Ondrej Dostál uviedol, že v tejto veci podá trestné oznámenie.
Ide o 70 starších projektov miest a obcí na poradenstvo v oblasti eurofondov z uplynulých rokov. "Vo všetkých 70 projektoch pre slovenské mestá a obce poskytla poradenské služby firma Star EU," uviedol Lipšic s tým, že firma uspela vo všetkých súťažiach, do ktorých sa prihlásila. Ako dodal, firmu Star EU podľa jedného zo starostov dotknutých obcí odporučil generálny manažér Smeru a súčasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. Minister Richter svojou reakciou podľa Lipšica vlastne priznal, že "je v tejto kauze až po uši".
Dostál uviedol, že ide o politickú kauzu, za ktorú nesie zodpovednosť Smer. Minister Richter by sa podľa neho mal k tomu vyjadriť a mali by v tejto veci začať konať zodpovední ministri za Smer. "Nie je to vec úradníkov, je to vec politikov. Je to vec najvyššieho vedenia Smeru, je to kauza Smeru a Roberta Fica," tvrdí Dostál. Dodal, že ak sa veci udiali tak, ako boli opísané a všetko tomu nasvedčuje, tak podľa predsedu OKS nešlo iba o porušenie zákona o verejnom obstarávaní. "Veľmi pravdepodobne došlo aj k spáchaniu trestného činu, pretože to bolo organizované," myslí si Dostál. Predpokladá, že môže ísť o machinácie pri verejnom obstarávaní a podvod.
Firma Star EU podľa Dostála uspela v súťažiach "zrejme s nastrčenými konkurentmi". Z analýzy Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika podľa neho vyplýva, že tento model bol použitý minimálne v osemdesiatich prípadoch. "V desiatich to nie je zatiaľ preukázané, pretože neboli poskytnuté podklady z verejného obstarávania, ale víťaz je ten istý. Je veľmi pravdepodobné, že rozsah je väčší," povedal Dostál s tým, že by mohlo ísť zhruba o 90 prípadov, kde bol v obciach takýto model použitý. Za nezmyselné označil tvrdenia, že ide o zneužívanie tejto témy na predvolebnú kampaň.
O prípade pochybných tendrov v miestnych samosprávach informoval začiatkom týždňa denník SME. Ivan Kuhn z Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika ešte v máji tohto roku prezentoval priebežné výsledky štúdie o netransparentnom a neefektívnom využívaní eurofondov, ktoré umožňuje zákon o verejnom obstarávaní. Vtedy informoval o výsledkoch 50 projektov, ktoré mestá a obce uskutočnili v rámci Regionálneho operačného programu zväčša v rokoch 2008 až 2011.
Kuhn vyslovil podozrenie, že firmy zabezpečujúce externý manažment projektov predkladali ponuky koordinovane. Nevyhrávala podľa neho najúspornejšia ponuka, ale vyhrávala firma, ktorá bola zrejme nejakým spôsobom dohodnutá s ďalšími firmami. V tendroch sa podľa Kuhna zúčastňovalo šesť firiem, pričom podľa zákona boli oslovené len tri. Vždy však vyhrala jedna firma, ostatné firmy nevyhrali ani raz.
qq;be