Vyšlo aj v ZAH
BRUSEL 16. októbra (SITA) - Dosluhujúci predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso zatiaľ nevie, aké bude jeho ďalšie uplatnenie, odchádza však s "absolútnou istotou, že počas 10 rokov (vo funkcii) konal, ako najlepšie vedel". Výsledky svojej práce obhajoval na utorňajšom stretnutí s novinármi v Bruseli, z ktorého cituje spravodajský portál EUobserver. Ten vo svojom článku pripomína, že dnes 58-ročný Portugalec nastúpil do čela výkonného orgánu EÚ krátko po rozšírení bloku smerom na východ, zatiaľ čo záver jeho pôsobenia poznačila "nemenej transformatívna" hospodárska kríza. Dodáva, že kritici mu v minulosti vyčítali "chýbajúcu víziu, oslabovanie jeho inštitúcie a prílišnú obľubu úsporných opatrení".
"Som si istý, že ktorýkoľvek dôsledný dejepisec bude brať do úvahy historický kontext. Bol som predsedom Európskej komisie v tých najťažších časoch, aké prekonala od začiatku európskej integrácie," povedal Barroso dva týždne pred tým, ako definitívne ukončí svoje úradovanie v Bruseli. V rámci vystúpenia vyjadril presvedčenie, že únia je v dôsledku krízy silnejšia, keďže dnes disponuje legislatívou pre finančný dohľad a samotná EK má "právomoci, o ktorých naši predchodcovia nemohli ani len snívať". Ako jednu z nich vyzdvihol novonadobudnuté právo Bruselu "zamietať" návrhy štátnych rozpočtov jednotlivých členských štátov EÚ. EUobserver však pripomína, že Barroso odchádza do ústrania v období, keď EÚ zápasí so stagnujúcou ekonomikou, rekordne vysokou nezamestnanosťou, socioekonomickými rozdielmi medzi severom a juhom a odcudzenosťou občanov, ktorej prejavom je pokles účasti vo voľbách do Európskeho parlamentu.
Podľa citovaných vyjadrení sa Barroso označuje za "inštitucionalistu" a EK považuje za "nenahraditeľný orgán, ktorý je najlepšie pripravený riešiť európske otázky", za čo si zaslúži byť "cenený". Ako významný problém EÚ hodnotí "chýbajúcu víziu a odvahu proeurópanov", ktorí "tento projekt nemôžu chápať ako samozrejmosť". Silnejúci euroskepticizmus pripisuje politike krajne pravicových a krajne ľavicových populistov namierenej proti multikultúrnej Európe. "Ale veľkým motívom pre nich nie je byrokracia Bruselu, veľkým motívom je 'nechceme cudzincov’. Keďže poznáme tienisté stránky našej minulosti, myslím si, že by sme mali byť veľmi obozretní," citoval Barrosa EUobserver.
Európska komisia v novom zložení pod vedením Luxemburčana Jeana-Clauda Junckera má začať úradovať 3. novembra, podmienkou je však schválenie Európskym parlamentom v hlasovaní naplánovanom na budúcu stredu.
hd;sm