Vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 22. októbra (SITA) - Slovensko môže získať časť peňazí, ktoré chce Európska únia investovať do podpory projektov energetickej infraštruktúry. V rokoch 2014 až 2020 by mala na projekty únia rozdeliť celkovo 145 miliárd eur. Na Medzinárodnom energetickom summite, ktorý v Prahe zorganizovalo britské veľvyslanectvo, odznelo, že Slovensko spolu s ďalšími ôsmimi štátmi strednej a východnej Európy patrí medzi najatraktívnejšie krajiny z pohľadu rozvoja energetického sektora. Preto aj Slovensko môže získať časť z týchto peňazí.
"Krajiny strednej a východnej Európy v sebe skrývajú obrovský komerčný potenciál v oblasti energetiky a nízkouhlíkového hospodárstva, najmä pokiaľ ide o jadrovú energiu. Slovensko plánuje dostavbu dvoch reaktorov v jadrovej elektrárni Mochovce a vyradenie dvoch reaktorov v Jaslovských Bohuniciach. Aj preto je Slovensko z hľadiska možnej spolupráce a biznisu s lokálnymi firmami pre britské spoločnosti a podniky veľmi atraktívne," uviedla štátna tajomníčka britského Ministerstva pre energetiku a klimatickú zmenu barónka Verma.
Veľká Británia by chcela v oblasti energetiky prehĺbiť spoluprácu so Slovenskom a s ďalšími krajinami strednej a východnej Európy. Británia potrebuje vybudovať nové zdroje elektrickej energie s inštalovaným výkonom približne 60 gigawattov a s tým spojenú infraštruktúru. Z toho štvrtina elektrickej energie by mala pochádzať z jadra. A práve naše skúsenosti v jadrovej energetike by chceli Briti využiť. V nasledujúcich dvadsiatich rokoch chcú Briti investovať do energetickej infraštruktúry zhruba 126 miliárd eur. Okrem jadrovej energetiky sa otvára možnosť spolupráce medzi Slovenskom a Veľkou Britániou napríklad aj v oblastiach petrochemického a plynárenského priemyslu.
qq;md