EUROPOSLANCI: Téme postavenia žien sa venuje veľká pozornosť

09. 03. 2015 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 9. marca (SITA) - V Európskom parlamente sa venuje veľká pozornosť téme postavenia žien a vďaka Európskej únií ženy získavajú také postavenie, aké im právom patrí, tvrdia europoslanci Monika Smolková (Smer-SD) a Ivan Štefanec (kandidoval za SDKÚ-DS). Podľa Jany Žitňanskej (NOVA) a Moniky Flašíkovej Beňovej (Smer-SD) Únia zatiaľ nebola veľmi úspešná v znižovaní rozdielov v odmeňovaní mužov a žien a zlepšenie situácie prakticky nebadať.
Miroslav Mikolášik (KDH) považuje za "neprípustné, aby ženy s rovnakým vzdelaním a kvalifikáciou ako muži mali nižšie platy". Nízke zastúpenie žien na trhu práce a predovšetkým na kvalifikovaných pozíciách považuje Mikolášik za vysoko negatívny jav, aj s ohľadom na to, že ženy predstavujú viac než 60 percent absolventov univerzít v EÚ. "Legislatívne som sa taktiež venoval otázke žien na neistých pracovných miestach, kde nie sú často splnené ani základné zdravotné a bezpečnostné normy, a kde neexistuje sociálna ochrana či ochrana pred nedôstojnými pracovnými podmienkami a zneužívaním," tvrdí europoslanec. Mikolášik taktiež bojuje proti účelovým praktikám rodičov, ktorí si "často vyberajú ako svoje jediné dieťa chlapca a to na úkor už vyvíjajúceho sa plodu dievčatka".
Ivan Štefanec podporuje lepšie postavenie žien, ale odmieta umelé zavedie kvót, pretože "ženy majú mať vo vyspelej spoločnosti rovnakú šancu prejaviť svoje schopnosti a zručnosti ako ktokoľvek iný". Štefanec je presvedčený, že odstraňovanie byrokratických prekážok, sloboda v podnikaní a dôsledné presadzovanie právneho štátu sú nástroje, ktoré pomôžu pri zlepšovaní kvality života všetkých zložiek spoločnosti, vrátane žien, viac ako akákoľvek pozitívna diskriminácia. Europoslanec spolupracuje so spolkom slovenských žien - Živena a s Women Enterpreneurship Platform. Je ambasádorom žien na Slovensku a minulý rok nominoval doktorku Evu Sirackú na Cenu európskeho občana. Dodáva, že nesmieme zabúdať ani na ženy, ktoré za svoje práva ešte musia bojovať. Štefanec podporuje rôzne projekty, ktoré majú pomáhať aj takýmto ženám, napríklad na Blízkom východe. "Aktívne sa tiež zasadzujem za prepustenie a nezákonne zadržiavanej poslankyne ukrajinského parlamentu Nadi Savčenkovej," tvrdí Štefanec o Ukrajinke väznenej v Rusku.
Do slovenského parlamentu sa pokúsila presadiť legislatívu na zlepšenie postavenia žien Jana Žitňanská. Navrhovala flexibilnú rodičovskú dovolenku. "Rodič by sa vďaka tomuto opatreniu mohol slobodne rozhodnúť, či zostane doma do troch rokov veku dieťaťa. Ak sa rozhodne vrátiť sa do práce skôr, “ušetrený” čas bude môcť využiť do dvanásteho roku dieťaťa - napríklad v čase školských prázdnin," upresňuje návrh Žitňanská. Žitňanská je taktiež tieňovou spravodajkyňou k správe "Posilňovanie postavenia dievčat cez vzdelávanie”, kde pripravuje zmeny, ktoré by mali zlepšiť postavenie práve tých dievčat, pre ktoré je vzdelanie jednou z mála možností, ako sa vymaniť z chudoby a sociálneho vylúčenia. Zároveň podporuje inkluzívne vzdelávanie, vďaka ktorému by matky detí so zdravotným postihnutím nemuseli dávať výpoveď v práci z dôvodu, že "musia svoje dieťa vyučovať doma alebo voziť do špeciálnej školy, ktorá je vzdialená niekedy aj stovky kilometrov od miesta bydliska".
Anna Záborská (KDH) navrhuje správu o uplatňovaní smernice o rovnakých príležitostiach a rovnakom zaobchádzaní medzi mužmi a ženami vo veciach zamestnanosti a povolania. "V nej okrem iného navrhujem, aby členské štáty museli prijať niekoľko konkrétnych opatrení zameraných na zosúladenie pracovného a rodinného života a odstránenie nepriamej diskriminácie žien, predovšetkým matiek, na trhu práce," tvrdí Záborská a dodáva, že v správe ide napríklad o požiadavku uznať neplatenú prácu žien v oblasti starostlivosti o deti a blízkych, zavedenie jasnej definície práce rovnakej hodnoty, či opatrenia na zvýšenie transparentnosti miezd. Záborská očakáva, že v septembri by o jej návrhu mal Európsky parlament hlasovať.
Jednou z možností, ako situáciu žien zlepšiť, je výraznejšie zohľadňovanie rodových hľadísk a práv žien napríklad pri tvorbe a implementácii rozpočtových či stimulačných politík, tvrdí Monika Flašíková Beňová. Podľa nej je príkladom problémov pretrvávajúce, v porovnaní s mužmi oveľa pomalšie zvyšovanie zamestnanosti žien. „Nejaké snahy Komisie, ako aj členských štátov tu nepochybne sú. Zamestnanosť žien však v dôsledku krízy utrpela naozaj zásadný šok, z ktorého sa nie a nie spamätať,“ poznamenala europoslankyňa. "Ak zvyšovanie miery tejto zamestnanosti pôjde ďalej súčasným slimačím tempom, ciele stanovené Stratégiou Európa na rok 2020 sa nám podarí dosiahnuť najskôr až v roku 2038," uvádza Flašíková Beňová. "Ja osobne som jednu z kapitol mojej Správy o dodržiavaní základných práv venovala práve politike rovnosti príležitostí, spolupracovala som na návrhoch na správe o rodičovskej dovolenke, na správe o sociálnej vylúčenosti žien nad 40 rokov a o dopadoch hospodárskej krízy na zamestnanosť žien, na správe o násilí páchanom na dievčatách a ženách, ale aj na správe o boji proti obchodovaniu s bielym mäsom," uvádza europoslankyňa.
Monika Smolková si myslí, že problematike postavenia žien "musia oveľa väčšiu pozornosť venovať jednotlivé členské štáty, pretože v každom štáte je rodová rovnosť riešená rozdielne". Europoslanci sa zhodujú, že tejto téme by sa pozornosť nemala venovať len po sviatku Medzinárodného dňa žien, ale celoročne.
V priebehu minulého týždňa Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku informovalo o výsledkoch prieskumu Eurobarometra a správy Európskej komisie. Podľa výsledkov je zamestnanosť žien na Slovensku podstatne nižšia ako zamestnanosť mužov a Slovenky zarobia približne o 20 percent menej ako muži. Takéto rozdiely pretrvávajú aj napriek tomu, že 46 percent pracovnej sily na trhu práce tvoria ženy. Podľa správy je však žien stále relatívne málo napríklad v rozhodujúcich pozíciách. Pritom majú aj vyššie vzdelanie. Viac ako 60 percent absolventov vysokých škôl tvoria ženy. Až 61 percent Slovákov si myslí, že nerovnosť medzi mužmi a ženami je celkovo rozšírená. Podľa respondentov na Slovensku je najefektívnejším nástrojom na dosiahnutie vyššieho počtu žien na pracovnom trhu vyrovnať ich platy, druhý účinný spôsob je podľa Slovákov zlepšenie prístupu k starostlivosti o deti.
O správe o pokroku dosiahnutom v oblasti rovnosti žien a mužov v Európskej únií v roku 2013 poslanci Európskeho parlamentu rokujú dnes, na začiatku tohto týždňového plenárneho zasadnutia.


mt;lv