Vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 22. apríla (SITA) - Ruský energetický gigant Gazprom mal zneužívať dominantné postavenie na trhu s dodávkami zemného plynu v strednej a východnej Európe. Európska komisia (EK) v stredu už zaslala ruskej spoločnosti svoje námietky. "Prípad sa týka aj Slovenska, predovšetkým pokiaľ ide o prvú skupinu námietok spočívajúcich v delení trhov,“ informoval vedúci tlačového a politického oddelenia Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Andrej Králik.
EK vo vyhlásení o námietkach tvrdí, že obchodné praktiky Gazpromu porušujú súťažné pravidlá. Komisia namieta, že Gazprom, ako dominantný dodávateľ, zameral svoju obchodnú politiku na umelé delenie trhov, účtoval neprimerané ceny a podmieňoval dodávky plynu prijatím záväzkov, ktoré nesúviseli s dodávkami plynu. Napríklad investíciami do plynovodov podporovaných Gazpromom. "Negatívnym dôsledkom tohto konania bolo nielen umelé delenie trhu, ale aj obmedzený prístup k dodávkam plynu za výhodnejšie ceny. To sa prirodzene mohlo prejaviť aj na cenách, ktoré bol nútený platiť konečný spotrebiteľ,“ dodal Králik.
Komisia namieta, že Gazprom v dodávateľských dohodách s veľkoobchodníkmi a niektorými priemyselnými dodávateľmi ukladal územné obmedzenia. "Tieto zmluvné klauzuly zahŕňajú zákaz vývozu, povinnosť použiť zakúpený plyn na konkrétnom území, či oprávnenie predávať plyn len určitým odberateľom v rámci danej krajiny,“ doplnil Králik. Tieto územné reštrikcie bránili predovšetkým tokom plynu medzi ôsmimi dotknutými krajinami EÚ. Okrem Slovenska ide aj o Bulharsko, ČR, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu a Poľsko. "Veľkoodberatelia z dotknutých krajín nemohli predávať svoje prebytky do iných krajín,“ uviedol Králik.
Ak sa preukážu podozrenia zo zneužitia dominantného postavenia, Gazpromu hrozí uloženie finančnej pokuty do 10 % celosvetového obratu. Gazprom má teraz 12 týždňov na to, aby sa obhájil a predniesol svoje argumenty. "Komisia bude plne rešpektovať právo Gazpromu na obhajobu,“ konštatoval Králik.
Praktikami Gazpromu v strednej a východnej Európe sa začala Európska komisia zaoberať už v septembri 2011. Komisia uskutočnila v sektore zemného plynu neohlásené inšpekcie. "Inšpekcia sa uskutočnila v spoločnostiach krajín strednej a východnej Európy, ktoré pôsobia v oblasti dodávok, prepravy a uskladnenia zemného plynu,“ uzavrel Králik. Gazprom je dominantným dodávateľom zemného plynu vo všetkých krajinách strednej a východnej Európy, s trhovým podielom značne nad 50 %. Vo väčšine krajín dokonca na úrovni 100 %.
qq;md