ENERGETIKA: Slovensko možno zníži závislosť na ruskom jadrovom palive

30. 06. 2015 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 30. júna (SITA) - Slovenské atómové elektrárne budú možno už onedlho vyrábať elektrinu aj vďaka inému ako ruskému jadrovému palivu. Americká spoločnosť Westinghouse Electric Company spolu s ôsmimi európskymi partnermi, medzi ktorých patrí aj slovenská spoločnosť VUJE, totiž získala od Európskej únie dotáciu dva milióny eur. Prostriedky majú slúžiť na diverzifikáciu dodávok paliva pre reaktory ruského typu VVER.
"Rozhodnutie EÚ podporiť tento projekt vnímam ako zásadný. Je dôkazom toho, že EÚ to myslí s opatreniami na zvýšenie energetickej bezpečnosti prostredníctvom diverzifikácie zdrojov jadrového paliva naozaj vážne. Dnes sa všetky ruské reaktory v EÚ musia spoliehať na jadrové palivo z Ruska. Projekt pomôže posilniť dodávky z Európy," uviedol prezident Westinghouse pre Európu, Blízky východ a Afriku Yves Brachet. Dotácie prichádzajú z výskumného a vzdelávacieho programu Euratomu, ktorý je súčasťou výskumného a inovačného programu EÚ Horizon 2020. Projekt nazvaný ESSANUF sa zameriava na licencovanie alternatívneho paliva pre tlakovodné reaktory ruského typu prevádzkované v EÚ.
V krajinách únie je v súčasnosti v prevádzke 131 jadrových elektrární. Viac ako 60 % z nich je založených na technológii Westinghouse. Päť členských krajín, Bulharsko, Česká republika, Fínsko, Maďarsko a Slovensko, prevádzkuje ruské reaktory, štyri typu VVER-1000 a štrnásť VVER-440.
Westinghouse je globálnym dodávateľom palív pre tlakovodné reaktory, vrátane ruských reaktorov typu VVER, pre varné reaktory aj pre pokročilé reaktory chladené plynom. Dnes firma na celom svete dodáva palivá do 143 elektrární, z toho 65 z nich sa nachádza v Európe. Vlastní desať výrobných závodov, z toho dva v Európe. Westinghouse Electric Company je súčasťou skupiny Toshiba Corporation.


dn;md