EK: Na slovensko-maďarskú cezhraničnú spoluprácu dala 172 mil. eur

01. 10. 2015 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 1. októbra (SITA) - Na projekty slovensko-maďarskej cezhraničnej spolupráce vyčlenila dnes Európska komisia (EK) 172 miliónov eur na obdobie rokov 2014 až 2020. Z toho 146 miliónov eur pochádza z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. "Projekty sa zamerajú najmä na zvýšenie zamestnanosti, podporu cestovného ruchu a skvalitnenie dopravného prepojenia v maďarsko-slovenskom pohraničnom regióne," povedal vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Program cezhraničnej spolupráce medzi Slovenskom a Maďarskom tiež pomôže zachovávať a podporovať spoločné prírodné a kultúrne dedičstvo vrátane oblastí spoločného hospodárenia s vodou a predchádzania prírodným rizikám.
Očakáva sa, že program prinesie vyšší počet návštevníkov do regiónu, zníženie priemernej vzdialenosti medzi hraničnými priechodmi z 22 kilometrov na 15, vyšší počet cestujúcich používajúcich cezhraničnú verejnú dopravu, zvýšenie miery zamestnanosti v pohraničných regiónoch zo 63,2 percenta na 65,2 percenta a zvýšenie úrovne cezhraničnej spolupráce medzi orgánmi a komunitami. Do programu je zapojených 13 regiónov. Na Slovensku je to Bratislavský, Trnavský, Nitriansky, Banskobystrický a Košický kraj, v Maďarsku Budapešť, Peštianska župa, Komárňansko-ostrihomská župa, Rábsko-mošonsko-šopronská župa, Boršodsko-abovsko-zemplínska župa, Hevešská župa, Novohradská župa a Sabolčsko-satmársko-berežská župa.
V piatok 2. októbra 2015 navštívi Komárno a Komárom riaditeľ generálneho riaditeľstva EK pre regionálnu politiku (DG Regio) zodpovedný za oblasť strednej Európy Erich Unterwurzacher, aby zhodnotil doterajšiu slovensko-maďarskú cezhraničnú spoluprácu. Pohraničné regióny v EÚ už 25 rokov spolupracujú cez program INTERREG, ktorý im poskytuje finančné prostriedky na zlepšenie životných podmienok. Napriek mnohým významným projektom a investíciám je zrejmé, že najmä administratívne a právne prekážky spolupráce naďalej pretrvávajú. EK sa preto rozhodla urobiť prieskum pretrvávajúcich prekážok v pohraničných regiónoch, ktorého súčasťou je aj verejná konzultácia na získanie spätnej väzby od občanov, podnikov a úradov. Práve o tom budú v Komárome diskutovať predstavitelia DG Regio a ich slovenskí a maďarskí partneri. Navštívia aj jeden zo spoločných projektov, konkrétne cyklistický chodník medzi Komáromom, Komárnom a Kolárovom.


nr;kh