vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 2. februára (SITA) - Európsky parlament (EP) v utorok schválil legislatívny návrh, ktorý zakladá európsku platformu na posilnenie spolupráce orgánov členských štátov, ich odborových združení a zamestnávateľských zväzov v boji proti nedeklarovanej práci a jej negatívnym účinkom na hospodárstvo a pracovný trh EÚ.
Európska platforma by podľa EP mala podporovať a uľahčovať praktickú, účinnú a efektívnu cezhraničnú spoluprácu a vytvoriť spoľahlivý a účinný systém rýchlej výmeny informácií medzi orgánmi jednotlivých členských štátov. V žiadnom prípade by však nemala zasahovať do opatrení prijatých na úrovni členských štátov, ani sa usilovať o harmonizáciu ich právnych predpisov. Schválený text tiež poukazuje na odlišnosť regulačných rámcov v jednotlivých krajinách EÚ. Dlhodobým cieľom platformy je zlepšenie pracovných podmienok a podpora integrácie nelegálne pracujúcich osôb na trhu práce. Platforma by sa mala zamerať na všetky formy nedeklarovanej práce, vrátane fiktívnej samostatnej zárobkovej činnosti.
"Nelegálna práca znamená značné daňové úniky a často aj ohrozenie životov a zdravia pracovníkov. Zdieľaný pracovný trh znamená spoločnú zodpovednosť pri odhaľovaní sietí sprostredkúvajúcich a zarábajúcich na nelegálnej práci," uviedol europoslanec Ivan Štefanec (EĽS). "Najlepšou prevenciou je však dobré podnikateľské prostredie, nízke dane a odvody a pružný zákonník práce," dodal.
Podľa údajov nadácie Eurofound zodpovedá celounijná miera šedej ekonomiky približne 18 % HDP Európskej únie, pričom najnižšia je v Rakúsku (menej ako 8 % HDP) a najvyššia v Bulharsku (takmer 32 % HDP). Na Slovensku zodpovedá viac ako 15 % HDP. Nelegálna práca je najviac rozšírená v sektore stavebníctva, ale aj v sektoroch služieb v domácnosti (napríklad služby upratovania, či starostlivosti o deti a seniorov), súkromnej bezpečnosti, upratovania komerčných priestorov a priemyselných budov, v poľnohospodárstve a v odvetví hotelových, reštauračných a stravovacích služieb.
Európskym parlamentom schválený text rozhodnutia musí ešte formálne potvrdiť Rada (ministrov) EÚ. Účinnosť nadobudne dňom nasledujúcim po jeho uverejnení v Úradnom vestníku Európskej únie.
dn;be