SLUŽBY: EP prijal odporúčania pre dohodu o obchode so službami

03. 02. 2016 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Európsky parlament v stredu schválil odporúčania k rozhovorom o dohode o obchode so službami (TiSA). Tá by mala firmám z Európskej únie uľahčiť prístup na medzinárodné trhy bez toho, aby prinútila miestne, štátne alebo únijné orgány otvoriť trh s verejnými službami konkurencii, či obmedzila ich právo na reguláciu vo verejnom záujme. Rokovania o dohode vedie Európska únia s krajinami, ktoré spolu s úniou pokrývajú 70 % svetového obchodu so službami. Informuje o tom Európsky parlament.
Za účelom ochrany firiem z Európskej únie pred nekalou konkurenciu na trhoch tretích krajín poslanci vyzvali vyjednávačov únie, aby sa prioritne zamerali na presadenie viacerých požiadaviek. Okrem iného žiadajú recipročné otvorenie zahraničných trhov pre firmy z únie, obmedzenie reštriktívnych opatrení tretích krajín voči firmám z únie, zníženie byrokracie pre malé a stredné podniky. V rámci tzv. defenzívnych požiadaviek parlament označil za neprijateľné, aby súčasťou rokovaní o texte dohody boli verejné služby Európskej únie, ochrana osobných údajov občanov únie, mobilita pracovníkov smerom do únie ani právo únijných, vnútroštátnych a miestnych orgánov na reguláciu vo verejnom záujme.
Parlament tiež požaduje, aby súčasťou budúcej dohody TiSA bol mechanizmus umožňujúci únii vyviazať sa zo zmluvy alebo pozastaviť či zrušiť záväzky na liberalizáciu služby, a to najmä v prípade porušenia pracovných a sociálnych noriem. Poslanci tiež presadzujú, aby boli do prípadnej dohody zahrnuté osobitné záruky a princíp transparentného poskytovania informácií pre občanov Európskej únie cestujúcich do zahraničia. Tie by sa mali týkať napríklad medzinárodných roamingových poplatkov či poplatkov za použitie kreditných kariet. Plénum tiež požaduje záruky proti geoblokovaniu.
Poslanci podporili požiadavku Číny na zapojenie sa do rokovaní. Parlament je tiež otvorený multilateralizácii budúcej dohody, teda možnosti jej rozšírenia na ďalšie krajiny za predpokladu, že prijmú dohodnuté pravidlá. Uznesenie požaduje, aby komisia verejnosti poskytovala informatívne prehľady vysvetľujúce všetky časti prípadnej budúcej dohody.
"Bola by veľká škoda, keby sa táto dohoda spájala s nepravdivými mýtami. TiSA totiž môže priniesť pre nášho spotrebiteľa celkové zlepšenie služieb vo viac ako dvadsiatke zúčastnených krajín. Prístup k lacnejším službám, viac možností cestovať, nakupovať na internete a šanca vytvárať pracovné miesta sú len niektoré z jej benefitov," reagovala europoslankyňa Jana Žitňanská.


dn;pb