BRATISLAVA 18. apríla (SITA) - Stále zastúpenie SR pri EÚ v Bruseli si v rámci príprav na predsedníctvo SR v Rade EÚ takmer na dennej báze robí inventár tém, o ktorých sa diskutuje v európskych inštitúciách. "Sme v úzkom kontakte s Európskym parlamentom, snažíme sa zistiť ich očakávania. Takisto komunikujeme s Európskou komisiou, keďže predsedníctvo sa odvíja aj od toho, čo EK predloží na stôl," objasnil pre médiá na seminári Informačnej kancelárie Európskeho parlamentu stály predstaviteľ SR pri EÚ Peter Javorčík. Ako ďalej priblížil, pripravujú sa na témy, ako je azylová legislatíva, vnútorný trh či jednotný digitálny trh. To sú témy, na ktoré sa Slovensko podľa Javorčíka vie pripraviť, ale zároveň musíme byť pripravení posúvať dopredu aj témy, na ktoré sa celkom pripraviť nedá. Príkladom je výsledok britského referenda o zotrvaní v Únii, ktoré sa bude konať pár dní pred začiatkom predsedníctva SR v Rade Európskej únie (SK PRES).
Podľa Javorčíka nás počas SK PRES čaká veľký balík azylovej legislatívy. "Je zrejmé, že holandské predsedníctvo naštartuje diskusiu o týchto návrhoch, my budeme veci posúvať ďalej. Uvidíme, do akej miery sa nám veci podarí uzavrieť," povedal Javorčík. Podľa jeho slov sa Slovensko tak isto bude chcieť venovať zásadným návrhom v oblasti vnútorného trhu. "Je to taký veľmi všeobecný názov, ale my za tým vidíme najmä veci, ktoré sa týkajú energetickej únie, otázku bezpečnosti dodávok plynu, kde je už legislatíva Komisie na stole. Budeme chcieť dotiahnuť niektoré návrhy do úspešného konca. To znamená, aby sme dosiahli dohodu medzi krajinami aj s EP," vysvetlil.
Konkrétny pokrok chce Slovensko dosiahnuť aj v oblasti jednotného digitálneho trhu a potenciál posunúť agendu dopredu máme aj v oblasti finančných služieb. "Toto sú témy, na ktoré sa vieme pripraviť, ale sú tam aj otázniky. Prvým je, v akej fáze riešenia migračnej krízy budeme," uviedol veľvyslanec. "Ak naozaj bude pretrvávať pokles toku migrantov, môžeme sa sústrediť na iné aspekty krízy," dodal Javorčík s tým, že v tom prípade sa môžeme zamerať na dlhodobejšie projekty ako spoločná pohraničná stráž, vnútorná bezpečnosť či lepšia výmena informácií v boji proti terorizmu.
Javorčík ale pripúšťa, že ďalším otáznikom, ktorý môže ovplyvniť začiatok a ďalší priebeh predsedníctva, je výsledok britského referenda o zotrvaní v Európskej únii, ktoré sa koná 23. júna. "Naše plány sú založené na tom, že to referendum dopadne pozitívne," povedal Javorčík. Ako ďalej objasnil, ak nejaká krajina chce vystúpiť z EÚ, príslušné mechanizmy sú definované v zmluvách, konkrétne v článku 50. "To budeme musieť uchopiť nielen my ako predsednícka krajina, ale aj všetky inštitúcie," dodal veľvyslanec s tým, že práve mechanizmus v článku 50 je len rámcovo zadefinovaný, v priebehu dvoch rokov sa má nájsť riešenie ako krajina EÚ opustí. Podľa Javorčíka nezostane celé riešenie na pleciach slovenského predsedníctva, stály predstaviteľ v tejto otázke očakáva silné líderstvo predsedu Európskej rady Donalda Tuska a predsedu Komisie Jeana-Clauda Junckera. "Predsedníctvo bude mať svoju úlohu v tom, že budeme riešiť diskusiu medzi európskou dvadsaťosmičkou," objasnil Javorčík.
bl;lv