BRATISLAVA 20. mája (SITA) - Lehota na prenos novej smernice o tabakových výrobkoch z dielne Európskej komisie do národných legislatív členských štátov uplynula práce dnes 20. mája. Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludvíková zo Zastúpenia Európskej komisie v SR, Slovensko je jednou z krajín, kde je transpozícia smernice už kompletná. Nová smernica o tabakových výrobkoch bola prijatá v apríli 2014.
Na základe nových pravidiel musia povinné obrázkové varovania o škodlivých účinkoch fajčenia na balíčkoch cigariet zaberať 65 percent ich plochy. Povinné je aj upozornenie vo forme vety, že tabakový dym obsahuje viac ako 70 karcinogénnych látok. Smernica zavádza jednotný tvar aj veľkosť krabičiek a zakazuje balenia s menej ako 20 kusmi. Smernica taktiež zakazuje predaj cigariet s príchuťami. Smernica obsahuje aj opatrenia na boj proti nelegálnemu obchodu s tabakovými výrobkami.
Fajčenie si podľa Európskej komisie každoročne vyžiada v EÚ približne 700 000 ľudských životov. Ide pritom o príčinu smrti, ktorej sa dá podľa komisie prevenciou predísť. "Len dvojpercentné zníženie spotreby tabakových výrobkov by sa mohlo premietnuť do úspor na zdravotnej starostlivosti vo výške približne 506 miliónov eur," uvádza EK ako odôvodnenie smernice. Cieľom týchto zmien je podľa EK odradiť najmä mladých ľudí od toho, aby vôbec začali fajčiť. "Priemerný vek, keď Európania začínajú fajčiť, je 17,6 roka. Podľa prieskumov sú aj na Slovensku najviac ohrozenou skupinou mladí ľudia vo veku 15 až 18 rokov, v tejto kategórii si prvú cigaretu zapálilo 60 percent Slovákov," uvádza komisia. Šesť percent podľa prieskumu začalo s fajčením ešte skôr - pred dovŕšením 15 rokov a medzi 19. a 25. rokom začalo fajčiť 24 percent respondentov. Spolu 37 percent fajčiarov podľa prieskumu EK fajčí medzi 11 a 20 cigaretami denne, 31 percent šesť až 10 cigariet za deň. Spomedzi respondentov 68 percent zastáva zákaz propagácie tabakových výrobkov v obchodoch, 56 percent súhlasí aj so zákazom príchutí, ktoré by mohli zatraktívňovať tabakové výrobky. Spolu 59 percent respondentov dokonca súhlasí so zvýšením daní na tabakové výrobky.
pu;sa