Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 4. októbra (SITA) - Európsky parlament (EP) dnes počas plenárneho zasadnutia v Štrasburgu vyslovil súhlas s Parížskou dohodou o boji proti klimatickej zmene. Europarlament hlasoval o klimatickej dohode potom, ako s jej ratifikáciou vyjadrili v piatok jednomyseľný súhlas všetci európski ministri životného prostredia počas mimoriadneho zasadnutia, ktoré zvolal slovenský minister životného prostredia László Sólymos. Šéf slovenskej diplomacie spoločne s komisárom pre klimatickú politiku a energetiku Miguelom Ariasom Caňentem uložia v piatok ratifikačné listiny Parížskej dohody o klimatických zmenách do depozitu OSN v New Yorku. Podľa štátneho tajomníka MZV Ivana Korčoka "slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie má tak na svojom konte ďalší výrazný úspech“. „Ak voláme po väčšej akcieschopnosti Európskej únie, tak tu je dôkaz, že únia je schopná sa dohodnúť a prinášať hmatateľné výsledky,“ zdôraznil Korčok, podľa ktorého Európska únia je svetovým lídrom v boji proti klimatickým zmenám, najmä prostredníctvom obmedzovania produkcie skleníkových plynov vo všetkých sektoroch hospodárstva.
Parížska dohoda nadobudne platnosť v 30. deň po dni, keď ju ratifikuje najmenej 55 zmluvných strán dohovoru, ktoré celkovo zodpovedajú minimálne za 55 percent globálnych emisií skleníkových plynov. Prioritou medzinárodného spoločenstva je zabezpečiť, aby do konca roka 2016 ratifikovali Parížsku dohodu všetky kľúčové štáty, medzi ktoré patrí aj Európska únia. Dnešným rozhodnutím sa zvyšuje pravdepodobnosť, že prvé zasadnutie strán Parížskej dohody sa uskutoční už počas klimatickej konferencie v Marrákeši 7. až 18. novembra.
Parížska dohoda bola prijatá 12. decembra 2015 ako výsledok medzinárodného úsilia od roku 2011 konsenzom 196 strán Rámcového dohovoru OSN o zmene klímy. Jej cieľom je obmedziť rast globálnej teploty do konca storočia o maximálne dva stupne Celzia v porovnaní s predindustriálnym obdobím. V druhej polovici 21. storočia by sa mala dosiahnuť uhlíková neutralita, teda by sa malo vypustiť len toľko emisií skleníkových plynov, koľko ekosystémy dokážu zachytiť.
nr;kh