Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 29. októbra (SITA) - Na medzinárodnej konferencii GLOBSEC Tatra summit 2016 dnes v rámci diskusného panelu o budúcnosti Európskej únie a procese reflexie vystúpil aj štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Ivan Korčok. V paneli s názvom "From Bratislava to Rome and Beyond: Uncertain Future?" okrem neho vystúpili tiež štátny tajomník pre európske záležitosti ministerstva zahraničných vecí Estónska Matti Maasikas, riaditeľka európskeho programu German Marshall Fund Daniela Schwarzer a výkonný riaditeľ Citibank Zdeněk Turek. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.
„Výsledky britského referenda znamenajú bezprecedentný moment v histórii európskej integrácie," povedal na úvod Korčok. Zároveň poznamenal, že práve referendum v Spojenom kráľovstve poznačilo atmosféru, v ktorej začínalo slovenské predsedníctvo. Diskutujúci panelisti vyzdvihli dôležitosť Bratislavského summitu, ktorý vyslal signál o jednote Európskej únie. „Európska únia stále čelí mnohým vnútorným a vonkajším výzvam. Bez ich vyriešenia nemôžeme diskutovať o zásadných inštitucionálnych zmenách alebo o ďalšom prehlbovaní európskej integrácie," zdôraznil Korčok. Slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie chce preto podľa neho do konca svojho pôsobenia dosiahnuť dohodu na čo najväčšom počte legislatívnych návrhov, a to najmä v oblasti jednotného digitálneho trhu, únie kapitálových trhov alebo energetickej únie. „Jedným z východísk v súčasnej situácii je zamerať naše úsilie na malé, ale dôležité kroky a prinášať hmatateľné výsledky, ktorým občania porozumejú," povedal štátny tajomník.
Pracovná skupina, ktorú inicioval GLOBSEC Policy Institute, združuje viacerých politikov, analytikov a významné osobnosti z rôznych členských štátov Európskej únie. Ivan Korčok sa dnes v rámci konferencie zúčastnil aj pracovného obeda o budúcnosti Európskej únie. Spolu s ním na obede boli tiež štátny tajomník pre európske záležitosti Maďarskej republiky Szabolcs Takács a štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí Estónskej republiky Matti Maasikas. „Veľmi si vážim tento typ iniciatívy zo strany mimovládneho sektora. Reflexia o ďalšom vývoji Európskej únie musí byť inkluzívna a zahŕňať tak názory štátnej administratívy, ako aj think tankov a predstaviteľov mimovládnych organizácií," ocenil Korčok tento formát diskusie. V príhovore ďalej zdôraznil, že budúcnosť Európy je nevyhutné formovať v reálnom čase, a to najmä tým, že dokážeme spoločne nachádzať riešenia tam, kde sa to od únie očakáva. „Zároveň som presvedčený, že by sme nemali podliehať predstave, že únia je v súčasnosti len o krízach. Nezabúdajme na oblasti, v ktorých prináša pozitíva, ktoré sa, bohužiaľ, často berú ako samozrejmosť," zdôraznil Korčok. Diskusiu o budúcnosti Európskej únie podľa neho významne ovplyvnia aj parlamentné voľby, ktoré sa v roku 2017 uskutočnia vo viacerých kľúčových členských štátoch Európskej únie.
ta