ĽUDSKÉ PRÁVA: Oddnes by ženy v porovnaní s mužmi nedostali výplatu

03. 11. 2016 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 3. novembra (SITA) - Dnešným dňom prestávajú byť ženy v Európe platené za svoju prácu v dôsledku rozdielov v odmeňovaní žien a mužov. Cieľom Európskeho dňa rovnosti odmeňovania je poukázať na to, že aj Európa neustále bojuje s nerovnosťou príležitostí žien a mužov. Ako agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková z Tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej Komisie v SR, priemerná hodinová mzda žien je o 16,7 percenta nižšia v porovnaní s mzdou mužov, ženy tak v podstate pracujú 16 percent z roka zadarmo. Na Slovensku predstavuje rozdiel v odmeňovaní žien a mužov až 19,8 percenta. Aj napriek tomu, že viac žien ako mužov má vysokoškolské vzdelanie, menej ako päť percent vedúcich v podnikoch v EÚ tvoria ženy. Vo všeobecnosti ženy často pracujú v odvetviach s nižším zárobkom a okrem toho u mužov je menej pravdepodobné, že prerušia kariéru, aby sa postarali o svoje deti alebo príbuzných, ktorí to potrebujú. Dôsledkom tejto situácie je, že vo väčšine prípadov sú to práve ženy, ktoré strávia menej času v platenej práci a majú menej času na zosúladenie pracovného a rodinného života.
"Rozdiel v platoch sa síce znižuje, ale ak sa bude vyrovnávať súčasným tempom, podarí sa to až v roku 2086," v tlačovej správe to uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek s tým, že z každého eura, ktoré na Slovensku dnes zarobí muž, dostane žena za ten istý čas a rovnakú prácu približne 80 centov. Európska únia vyčlenila pre Slovensko značné finančné prostriedky aj na zlepšenie možností zosúladiť pracovný a súkromný život. "Napríklad na nedostatok miest pre deti v jasliach a škôlkach je určených 155 miliónov eur, za ktoré sa môže kapacita v predškolských zariadeniach zvýšiť až o 20-tisíc miest," vysvetlil Chrenek. Okrem toho podporuje únia na Slovensku aj rôzne projekty na zvýšenie zamestnanosti žien, firemné škôlky a flexibilnejšie formy zamestnávania.
Medzi faktory, ktoré prispievajú k rozdielom v odmeňovaní žien a mužov, patrí napríklad to, že riadiace a dozorné funkcie vykonávajú predovšetkým muži. V rámci každého odvetvia sú muži povýšení oveľa častejšie ako ženy, v dôsledku čoho sú aj lepšie platení. Tento trend vrcholí na vedúcich pozíciách, kde ženy vykonávajúce riaditeľské funkcie tvoria menej ako štyri percentá. Ženy preberajú zodpovednosť za dôležité neplatené úlohy, ako napríklad domáce práce a starostlivosť o deti alebo príbuzných v oveľa väčšej miere ako muži. Pracujúci muži strávia neplatenou starostlivosťou alebo prácou v domácnosti priemerne deväť hodín týždenne, kým pracujúce ženy týmto úlohám venujú 26 hodín týždenne. V niektorých krajinách sa v typicky ženských povolaniach, ako napríklad vyučovanie alebo predaj, vypláca nižšia mzda ako v povolaniach prevažne vykonávaných mužmi, aj keď sa v obidvoch prípadoch vyžadujú skúsenosti a vzdelanie na rovnakej úrovni. Veľkú rolu zohráva aj odlišné odmeňovanie žien a mužov, ktoré je v mnohých prípadoch až diskriminačné a tým pádom protizákonné.


mt;di