LAJČÁK: Dohoda s Iránom je vlastníctvom aj EÚ, nedáme si ju vziať

10. 11. 2016 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 10. novembra (SITA) - Európska únia cíti vlastníctvo dohody o jadrovom programe s Iránom a nemáme v úmysle si toto vlastníctvo nechať vziať. Na tlačovej konferencii po stretnutí s ministrom zahraničných vecí Iránskej islamskej republiky Mohammadom Džavadom Zarífom v Bratislave to povedal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák na otázku, či by EÚ pristúpila na otvorenie dohody a prípadné opätovné vyjednávanie niektorých otázok. Novozvolený prezident USA Donald Trump počas svojej predvolebnej kampane kritizoval dohodu o iránskom jadrovom programe a avizoval, že v prípade zvolenia za prezidenta sa pokúsi ju znova otvoriť. Irán označil aj za najväčšieho podporovateľa terorizmu na svete. Irán a šestica mocností podpísali vlani 14. júla historickú dohodu, ktorá urovnala roky trvajúce spory a podozrenia o iránskom jadrovom programe. Zmluvné strany prijali plán krokov, ktoré mal Irán splniť výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických a finančných
Na otázku, či by EÚ pristúpila na znovuotvorenie dohody, Lajčák odpovedal "určite nie". Dohodu považuje za dobrú a mimoriadne dôležitú. Európska únia zohrala vedúcu úlohu pri dosiahnutí tejto dohody, je to dohoda, ktorá stanuje pravidlá hry, ktorá nám garantuje transparentnosť. Myslíme si, že táto dohoda pomohla posunúť veci dopredu. Je to dôkaz, že problémy sa majú a dajú riešiť rokovaniami. Európska únia cíti vlastníctvo tejto dohody a nemáme v úmysle si toto vlastníctvo nechať vziať," povedal Lajčák. Jeho iránsky partner Zaríf dodal, že túžbou a silnou preferenciou Iránu je, aby bola dohoda plne implementovaná. "Nie je to bilaterálne dohoda medzi USA a Iránom, kde jedna strana by bola schopná zrušiť dohodu. Je to multilaterálna dohoda. EÚ tiež má vlastníctvo tejto dohody, okrem toho Čína aj Rusko," povedal Zaríf s tým, že je na každom členovi medzinárodného spoločenstva, aby pokračoval v dodržiavaní tejto dohody. "Ale to neznamená, že nemáme iné možnosti, pokiaľ sa Spojené štáty nemúdro rozhodnú, že nebudú dodržiavať svoje povinnosti tejto dohody," dodal iránsky šéf diplomacie.
Ako dodal Lajčák, dohoda s Iránom je okrem iného dôkazom toho, že samotný podpis jadrovej dohody vníma ako ďalší dôležitý dôkaz toho, že diplomacia prináša výsledky, že treba hľadať riešenia problémov prostredníctvom dialógu, schopnosti počúvať sa navzájom a nachádzať kompromisy. "V tomto zmysle táto dohoda presahuje rámec svojho obsahu. Toto je prístup, ktorý by sme mali aplikovať aj širšie a pri riešení iných problémov," dodal na margo dohody s Iránom slovenský šéf rezortu diplomacie.
Schopnosť dosiahnuť kompromis bude podľa oboch ministrov dôležitá aj pri hľadaní riešenia v Sýrii. Podľa Zarífa môže mať Sýria iba politické riešenia a všetci, najmä regionálni hráči, si musia túto zásadnú realitu uvedomiť. Dúfam, že všetci mimo Sýrie prijmú realisticky primeraný pohľad a akceptujú, že politické riešenie si vyžaduje kompromis," povedal iránsky minister. Podľa Lajčáka sa počas spoločného rokovania venovali aj tomu, ako upokojiť a nájsť riešenie, ktoré prinesie mier nielen v Sýrii, ale aj Iraku či Jemene. Takisto hovorili aj o terorizme, migrácii, pašovaní narkotík z Afganistanu a Pakistanu, nestabilite či extrémizme.


nr;lv