EUROFONDY:NKÚ čerpanie fondov EÚ pre nedostatok výziev neskontroloval

21. 11. 2016 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 21. novembra (SITA) - Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR vzhľadom na nedostatočný počet vyhlásených výziev nemohol skontrolovať čerpanie eurofondov na Slovensku v programovom období rokov 2014 až 2020. Ako uviedla hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková, o alarmujúcej situácii informoval predseda NKÚ SR Karol Mitrík listom predsedu vlády Roberta Fica. Išlo o kontrolnú akciu naplánovanú na tento rok, ktorej úlohou bolo overovať súlad postupov riadiacich a sprostredkovateľských orgánov v oblasti vyhlásenia výziev a vyzvaní, kontrolovať správnosť dokumentov, ako aj proces odborného hodnotenia žiadostí o nenávratný finančný príspevok (NFP) .
Proces od vyhlásenia až po vecné, odborné vyhodnotenie predložených žiadostí o NFP je podľa NKÚ kľúčový. Kontrolu postupov pri hodnotení a výbere projektu na začiatku programového obdobia rokov 2014 až 2020 vníma ako výrazný preventívny krok, ktorý môže včas odhaliť a upozorniť na prípadné nedostatky, pričom tiež vytvára reálny priestor na realizáciu nevyhnutných opatrení. "Včasným určením nedostatkov sa môže predísť prideleniu neoprávnených
finančných prostriedkov pri výberovom procese, ktoré by následne mohlo viesť k vzniku nezrovnalostí s finančným dopadom,“ píše v liste premiérovi predseda Karol Mitrík. Veľká časť predložených žiadostí o NFP v rámci vyhlásených výziev a vyzvaní je iba v procese formálnej kontroly a odborného hodnotenia, tvrdí kontrolný úrad. "Pre NKÚ SR je dôležité, aby orgány zodpovedné za plnenie operačných programov prijali vecné opatrenia na včasné spustenie projektov v rámci operačných programov Partnerskej dohody, keďže nie všetky programy mali v roku 2016 vyhlásené výzvy a vyzvania na predkladanie žiadosti o NFP,“ uviedla Dobáková.
Z celkového záväzku na roky 2014 až 2020 vo výške 13,99 mld. eur vyčerpala Slovenská republika k 4. novembru tohto roka v rámci operačných programov EŠIF (Európske štrukturálne a investičné fondy, bez Programu rozvoja vidieka) prostriedky len vo výške 226 mil. eur, čo predstavuje reálne čerpanie len na úrovni 1,62 %. "Uvedená oblasť je tak výrazne riziková vo vzťahu k nedočerpaniu slovenského záväzku roku 2014. Rovnaké riziko hrozí aj pre rok 2015,“ varuje NKÚ.
Najvyššia kontrolná inštitúcia v liste odporúča, aby všetky zainteresované strany zaviedli podporné mechanizmy, ktoré prispejú k efektívnejšiemu čerpaniu finančných prostriedkov z aktuálnych programov Európskej únie (EÚ). Zároveň by sa týmto krokom predišlo opakovaniu chýb z predchádzajúcich období a minimalizovalo by sa riziko prepadnutia prostriedkov EÚ určených Slovensku.


dn;su