MVO: SR sa podieľa na otvorenom dialógu EÚ o menšinách

27. 11. 2016 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 27. novembra (SITA) - Nedostatočná politická reprezentácia menšín, ich prístup k informáciám či vzdelaniu, nezamestnanosť, intolerancia aj segregácia, to všetko sú témy, ktorými sa v rámci projektu MOOC4EU - otvoreného dialógu v Európskej únii zaoberá deväť organizácií z ôsmich krajín Európskej únie, vrátane Slovenska. Jediným nečlenom EÚ je v rámci tohto programu Albánsko, ktoré je ale v procese európskej integrácie. Každú krajinu zastupuje niekoľko národných organizácií, ktoré sa problematike menšín venujú. Slovensko zastupuje Centrum pre interkultúrny dialóg, agentúre SITA to potvrdila predsedníčka centra Ľubica Gállová.
Partneri do projektu sa vyberali na základe geografickej vyváženosti. „Zastúpené sú západoeurópske krajiny ako Francúzsko a Nemecko, juh Európy zastupuje Španielsko, severské krajiny Dánsko, Strednú a Východnú Európu reprezentuje Rumunsko a Slovensko," vysvetlila Gállová s tým, že Belgicko bude mať len úlohu hosťujúcej krajiny počas návštevy členov projektu v júni nasledujúceho roka v Európskom parlamente. Tomu predložia jednotlivé návrhy a odporúčania, ktorými by sa dala zlepšiť situácia menšín v EÚ. Ďalším výstupom projektu budú videá mapujúce postoj menšín k Európskej únii, ktoré budú mať informačný charakter. Okrem stretnutia v Bruseli čaká členov v roku 2017 v rámci projektu ešte päť stretnutí.
Na odporúčaniach pracovali partneri programu MOOC4EU na svojom stretnutí 7. a 8. novembra v Dánsku. Tým sa však ich úloha neskončila. „Vďaka rôznorodosti krajín je tu prítomná aj rôznorodosť menšín žijúcich v Európe a participujúcich na projekte," povedala Gállová. Do júna 2017 je pre jednotlivé krajiny dôležité najmä nadviazať dialóg so zástupcami menšín v ich krajinách, ale aj sprostredkovať možnosť priamych kontaktov zástupcov menšín žijúcich napríklad u nás s menšinami v ďalších krajinách. „Preto sme na začiatku projektu oslovili desiatky organizácií a inštitúcií, ktoré zastrešujú menšiny a pracujú priamo s nimi," vysvetlila Gállová postup Slovenska. Jedným z partnerov centra pre tento projekt je ETP Slovensko, ktoré pracuje priamo s rómskou komunitou. Ďalším partnerom je Islamská nadácia, ktorá sa venuje najmä publikačnej a informačnej činnosti cez portál IslamOnline. Centrum však spolupracuje aj s maďarskou menšinou. Medzi maďarských partnerov patrí napríklad združenie Bratislavské rožky, "spolupracujeme aj s občianskym združením Črip zastupujúcim chorvátsku menšinu".
Rómsku komunitu na Slovensku reprezentuje v projekte Dávid Korčkovský z ETP Slovensko. Práve Korčkovský sa v Dánsku aktívne podieľal na tvorbe odporúčaní, ktorými by sa dala zlepšiť situácia menšín v EÚ. „Každá krajina pracuje s menšinou, ktorá má v nej významné zastúpenie, niektoré do projektu zapojili aj migrantov, napríklad Nemecko," povedala Gállová a dodala, že pri stretnutiach so zástupcami z iných krajín často zistili, že problémy minorít v krajinách Európy sú veľmi podobné. Cieľom projektu je preto pozdvihnúť povedomie o európskom občianstve vo všetkých vrstvách obyvateľstva a vytvoriť dialóg. „Ide o mnohoúrovňový dialóg medzi menšinami a majoritou, menšinami z rôznych kútov Európy, ale aj politickými zástupcami, ktorí by si mali vypočuť požiadavky početného elektorátu – príslušníkov menšín," dodala Gállová. Hoci pretavenie požiadaviek a odporúčaní projektantov MOOC4EU do legislatívy je podľa nej zatiaľ piesňou budúcnosti, ambíciou projektu je najmä zintenzívnenie spolupráce a zvýšenie povedomia o problematike menšín u rôznych aktérov, ktorých projekt zasiahne.


ta;di