Vyšlo aj v DOM
BRATISLAVA 3. decembra (SITA) - Stáli predstavitelia členských štátov EÚ, tzv. výbor Coreper, pod predsedníckou taktovkou veľvyslanca Petra Javorčíka odsúhlasili tento týždeň v mene Rady rokovaciu pozíciu k nariadeniu o Európskom fonde pre trvalo udržateľný rozvoj (EFSD) a vytvorenie záruky EFSD a záručného fondu EFSD. Jeho znenie bude predložené na formálne schválenie Rade pre všeobecné záležitosti. Informoval o tom tlačový odbor rezortu diplomacie.
„Ide o dôležitý míľnik v našej snahe spraviť tento fond čo najskôr realitou,“ povedal stály predstaviteľ SR pri EÚ a predseda Výboru stálych predstaviteľov Peter Javorčík. „Cieľom EFSD je riešiť najmä prvotné príčiny nelegálnej migrácie vytváraním pracovných príležitostí, podporou investícií a uľahčením trvalo udržateľného rozvoja v partnerských krajinách. V tomto kontexte predstavuje kľúčový nástroj únie. Touto dohodou sa dodrží koncoročný termín stanovený Európskou radou, pričom na základe tohto mandátu by sa rokovania s Európskym parlamentom mali začať už na budúci rok," vysvetlil Javorčík.
Fond bude pozostávať z dvoch regionálnych investičných platforiem na podporu investícií a zlepšenie prístupu k financovaniu najmä v Afrike a európskom susedstve. Svoju činnosť bude realizovať poskytovaním kapacity financovania v podobe grantov, záruk a iných finančných nástrojov vrátane kombinovaného financovania, pričom celkový predpokladaný rozpočet predstavuje 3,35 miliardy eur a možná mobilizácia vo forme investícií až 44 miliárd eur. Riadenie EFSD bude zabezpečovať Európska komisia v úzkej spolupráci s Európskou investičnou bankou.
Fond bude fungovať ako „jednotné kontaktné miesto“ na prijímanie návrhov na financovanie zo strany finančných inštitúcií a verejných alebo súkromných investorov a na poskytovanie širokej škály finančnej podpory na oprávnené investície.
Nariadením sa zároveň vytvára záruka EFSD a záručný fond EFSD. To umožní EÚ poskytovať záruky oprávneným protistranám na konkrétne operácie financovania a investícií. Záručný fond EFSD bude predstavovať likvidnú rezervu, z ktorej by sa v prípade výziev na uplatnenie záruky EFSD vyplácali oprávnené protistrany. Zdroje na tento fond budú pochádzať zo všeobecného rozpočtu EÚ, z dobrovoľných príspevkov členských štátov, výnosov z investovaných prostriedkov záručného fondu EFSD, zo súm získaných od dlžníkov v omeškaní a z prípadných ďalších platieb prijatých Európskou úniou v súlade s dohodami o zárukách.
ab;lv