vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 6. decembra (SITA) - Investičný plán pre Európu by sa mohol rozšíriť. Ministri financií Európskej únie totiž na utorňajšom rokovaní Rady ECOFIN podporili návrh na predĺženie trvania Junckerovho balíka, teda Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), čím by sa zároveň navýšila aj suma plánovaných investícií. Kompromis, ktorý ministri odsúhlasili, by mohol predĺžiť fungovanie fondu o dva roky do roku 2020 a zmobilizovať investície v sume minimálne 500 mld. eur. Súčasné nastavenie fondu predpokladá dodatočné investície na úrovni 315 mld. eur do polovice roka 2018. Rokovania s Európskym parlamentom začnú po tom, ako parlament schváli k návrhu svoju pozíciu.
„Dnešná dohoda znamená konkrétny výsledok snaženia v rámci jednej z našich hlavných priorít v súlade s bratislavskou cestovnou mapou zo septembra a zároveň predstavuje dôležitý krok správnym smerom. Som presvedčený, že väčší, inteligentnejší a efektívnejší EFSI podporený dobre fungujúcou úniou kapitálových trhov je tá správna cesta,“ povedal na margo dosiahnutej dohody minister financií Peter Kažimír, ktorý rokovanie ECOFIN-u za predsedajúcu krajinu viedol.
Hlavné zmeny oproti súčasnému nastaveniu, na ktorých sa ministri dohodli, tak zahŕňajú okrem spomínaného predĺženia funkčnosti mechanizmu do 2020 a tým navýšenie dodatočných investícií na 500 mld. eur, napríklad aj zvýšenie záruky z rozpočtu Európskej únie na 26 mld. eur, a taktiež zvýšenie príspevku Európskej investičnej banky na 7,5 mld. eur.
Pri technických vylepšeniach projektu, ktoré vyplynuli z praxe prvého roku jeho fungovania, rada ministrov financií súhlasila s úpravami pri geografickom pokrytí projektov, rozšírením projektu aj na poľnohospodárstvo, lesné hospodárstvo, rybárstvo a ďalšie prvky biohospodárstva. Po novom by mohol fond podporiť aj projekty oprávnené získať podporu od Európskej investičnej banky v menej rozvinutých a prechodných regiónoch. Významná časť, až 40 % prostriedkov, by mala ísť na opatrenia v oblasti klímy.
Projekty podporované z Junckerovho balíka v súčasnosti pokrývajú dopravnú, energetickú a širokopásmovú infraštruktúru, vzdelanie, zdravie, výskum a rizikové financovanie malých a stredných podnikov. EFSI podporuje predovšetkým sociálne a ekonomicky životaschopné projekty bez akejkoľvek sektorovej špecifikácie alebo predbežného regionálneho rozdelenia.
dn;pb