MATOVIČ: Predsedníctvo sa skončilo, pochváliť treba prácu úradníkov

03. 01. 2017 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v DOM

BRATISLAVA 3. januára (SITA) – Polročné predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie bolo podľa predsedu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti Igora Matoviča zvládnuté po byrokratickej stránke dobre. Povedal, že vládni predstavitelia urobili všetko, čo bolo treba. „Po kšeftárskej stránke sa nám ešte len ukážu obchody, teraz vieme len o predraženej večeri Andreja Danka a o slávnostnom predstavení loga SK PRES, ktoré organizovalo ministerstvo zahraničných vecí,“ povedal s tým, že všetci ešte len budeme prekvapení, že toto „úspešné predsedníctvo bolo prospešné aj pre účty našich papalášov“. „Pochváliť však treba mravenčiu prácu úradníkov, čo celé predsedníctvo organizovali,“ dodal.
Čo sa však reálnych výsledkov týka, Matovič očakával, že premiér Robert Fico príde s nejakou konkrétnou ideou, čo sa nestalo. „Ukázalo sa, že zlepenec je plytký a viac nedokáže. Napríklad mali prísť s tým, ako vyrovnávať slovenské platy s tými vyspelými krajinami. Neprišli s hlbšími myšlienkami,“ povedal. „Ja by som v elektronickej dobe navrhol urobiť z Európy miesto, kde sa nebude platiť hotovosťou a poďme tak bojovať proti korupcii, ako funguje bezhotovostná ekonomika, alebo aby DPH platili poslední platcovia DPH, aby sme predišli karuselovým, podvodom,“ uzavrel.
Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák v súvislosti s vyhodnotením SK PRES informoval. že Slovensko z pôvodného 70-miliónového rozpočtu na predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie (SK PRES) ušetrilo 14,4 milióna eur. A to vďaka tomu, že sa rezortu diplomacie podarilo niektoré veci vysúťažiť lacnejšie, ako pôvodne predpokladali, vďaka sponzoringu a aj vďaka tomu, že úradníci pri cestách do Bruselu využívali nízkonákladové letecké spoločnosti.
Slovenské predsedníctvo sa podľa Lajčáka snažili prezentovať ako celospoločenské vlastníctvo, nie ako projekt, do ktorého je zapojených niekoľko desiatok elít. Do aktivít týkajúcich sa SK PRES sa zapojili všetky kraje s výnimkou Banskobystrického, kde bolo oslovené mesto Banská Bystrica. „Boli to podujatia rôzneho charakteru od náučno-vzdelávacieho, diskusného, športového. Celkovo sa do týchto aktivít, ktoré organizovali mimovládne organizácie, akademici, kultúrne združenia, zapojilo viac ako 450-tisíc občanov Slovenska,“ dodal minister.

Agentúra SITA vydá k správe aj zvukovú správu.


nr;kz