BRATISLAVA 10. januára (SITA) - Podľa slovenského europoslanca Ivana Štefanca (KDH, EĽS) ukazujú zistenia amerických tajných služieb o ovplyvňovaní tamojších volieb organizovanými hackerskými skupinami na to, že kybernetická bezpečnosť sa musí stať jednou z priorít Európskej únie na najbližšie obdobie. Ako sa uvádza v tlačovej správe, ktorú agentúre SITA poskytol Štefancov asistent Michal Ďurman, Európsky parlament v tejto veci už koná, no privítal by väčšiu aktivitu zo strany vlád jednotlivých členských štátov.
„Hackerské útoky už neohrozujú len ekonomiku, ale stále viac aj spoločenský poriadok. Ak dokáže Rusko, či ktorákoľvek iná krajina zasiahnuť do volebného procesu v USA, tak Európa môže byť týmto fenoménom ohrozená násobne viac. Tento rok nás čakajú kľúčové hlasovania vo Francúzsku a v Nemecku, ktoré môžu rozhodnúť o budúcnosti Európskej únie. Máme preto dobrý dôvod sa obávať toho, že americky scenár môže byť použitý aj u nás. V Európskom parlamente sme už minulý rok začali pracovať na vytvorení systému včasného varovania pred útokmi a zriadením siete Jednotných kontaktných miest vo všetkých členských štátoch. Práve úzka spolupráca je kľúčom k úspešnej prevencii a zvládnutiu útokov, ak k nim dôjde,“ uviedol Štefanec. Chýba mu však väčší záujem slovenskej vlády.
„Šokuje ma, že Ficov kabinet sa tvári, akoby sa nás kybernetické hrozby vôbec netýkali. Slovensko nemá v tejto oblasti spracovanú žiadnu ucelenú stratégiu a príslušné bezpečnostné zložky nedisponujú dostatočným počtom vyškolených expertov. Kybernetický útok je pritom svojim rozsahom a následkami porovnateľný s akýmkoľvek iným typom terorizmu. Mali by sme si vziať príklad aspoň zo susednej Českej republiky, ktorá pre tieto účely zriaďuje špecializovaný útvar ministerstva vnútra,“ dodal europoslanec.
Podľa spoločného vyhlásenia predstaviteľov amerických tajných služieb Rusko disponuje dômyselným a vysokorozvinutým útočným kybernetickým programom a predstavuje "závažnú hrozbu" pre záujmy Spojených štátov. "Rusko je plnohodnotným hráčom v kybernetickom priestore a predstavuje závažnú hrozbu pre americkú vládu, vojenskú, diplomatickú, obchodnú aj kritickú infraštruktúru," uviedli. Kybernetické útoky zo strany Kremľa sa podľa nich v ostatných rokoch stali oveľa agresívnejšími a táto tendencia stále pretrváva. Zopakovali tiež tvrdenie dosluhujúceho prezidenta Baracka Obamu, že hackerské útoky, ktorým bol počas predvolebnej kampane vystavený server Demokratickej strany, mohli nariadiť jedine vysokopostavení ruskí činitelia. Obama dôkazy o zásahu Ruska do volieb považoval za natoľko presvedčivé, že sa minulý týždeň rozhodol vyhostiť 35 ruských diplomatov a uvaliť nové sankcie na Rusko. Moskva obvinenia zo zasahovania do amerických volieb poprela.
mt;lv