POTRAVINY: Krajiny V4 vytvoria spoločnú pracovnú skupinu na kontrolu potravín

02. 03. 2017 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 2. marca (SITA) - Krajiny Visegrádskej štvorky (V4) chcú apelovať na Európsku komisiu, aby sa začala venovať problematike dvojakej kvality potravín v rámci Európskej únie. Rokovali o tom ministri pôdohospodárstva na summite krajín V4 v poľskej Varšave, kde sa zároveň zhodli na vytvorení spoločnej pracovnej skupiny, ktorá si bude vymieňať informácie.

Krajiny V4 vyzvali Európsku komisiu, aby v zmysle rezolúcie Európskeho parlamentu z roku 2013 začala konať, pripravila analýzu a eventuálne aj návrh legislatívnych opatrení. "Túto tému vidím vážnejšie ako len problém iného zloženia výrobkov. Ide o problém, ktorý je na Slovensku vnímaný neuveriteľne negatívne. Chceme ísť do hĺbkovej analýzy porovnania," vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico. "Ak cestujeme lietadlom, nikto nepochybuje o tom, že let je bezpečný. Ale nikto nám nemôže rozprávať o tom, že biznis trieda je rovnako kvalitná ako ekonomická trieda,“ dodal.

Podľa ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej spotrebiteľ očakáva rovnakú kvalitu tej istej značky bez ohľadu na krajinu výroby alebo nákupu. „Máme jeden spoločný európsky trh, jedného spotrebiteľa aj jedno zdravie. Nemali by sme vytvárať dve triedy spotrebiteľov podľa toho, z ktorej členskej krajiny EÚ pochádzajú,“ uviedla. Podľa nej dvojaká kvalita potravín vytvára pre nadnárodné spoločnosti konkurenčnú výhodu oproti domácim výrobcom.

Český premiér Bohuslav Sobotka podporil iniciatívu Slovenska riešiť otázku dvojakej kvality potravín na celoeurópskej úrovni. Podľa jeho slov sa Česká republika tejto téme venuje už od roku 2011, no zatiaľ zo strany Európskej komisie neprišla jednoznačná odozva. "Chceme pripomenúť Európskej komisii, že táto téma existuje a komisia by sa ňou mala zaoberať," povedal Sobotka. Česká poslankyňa Európskeho parlamentu Oľga Sehnalová na pôde Európskeho parlamentu iniciovala prijatie rezolúcie proti dvojakej kvalite potravín. Rezolúcia žiada Európsku komisiu, aby pripravila komplexnú analýzu a na základe jej výsledkov opatrenia aj prípadnú zmenu legislatívy EÚ.

Podporu pri zamedzení predaja rovnakých výrobkov s iným zložením vyjadrilo aj Poľsko, ktoré zároveň navrhlo, aby vznikla spoločná pracovná skupina, ktorá má analyzovať vybrané druhy potravín a vymieňať si informácie o zisteniach v jednotlivých štátoch. Podľa maďarského ministra pôdohospodárstva Sándora Fazekasa „je neakceptovateľné, aby sa rovnaké produkty líšili kvalitou“. Maďarsko túto tému otvorilo v roku 2011 v rámci francúzskeho predsedníctva v Rade EÚ, ale nedosiahli žiadnu zmenu. Maďarsko porovnávalo najmä polievky a ryby.

Premiér Fico po skončení rokovania opätovne potvrdil, že ak Európska komisia bude k téme dvojakej kvality potravín pristupovať aj naďalej laxne, za Slovensko bude iniciovať takzvané občianske referendum. Ide o občiansku iniciatívu podľa európskych predpisov, ktorá je založená na princípe, že ak sa vyzbiera približne milión podpisov od občanov, komisia je povinná sa iniciatívou zaoberať.

Podľa Matečnej by však išlo o krajný prípad a verí, že komisia napokon zaujme jednoznačné stanovisko. Ministri pôdohospodárstva sa touto témou na návrh Slovenska budú zaoberať na najbližšej Rade ministrov EÚ, ktorá sa bude konať 6. marca v Bruseli. „Predpokladám, že nielen krajiny V4, ale aj iné členské krajiny budú mať záujem o túto tému, napríklad Rumuni, Bulhari, Lotyši,“ povedala Matečná, ktorá chce tieto krajiny vyzvať k spolupráci a k spoločnej výmene informácií.