BRUSEL/BRATISLAVA 10. marca (od vyslanej redaktorky Lucie Vittekovej - SITA) – Lídri členských krajín Európskej únie bez Veľkej Británie (EÚ27) dnes hovorili o príprave Rímskeho summitu, ktorý bude 25. marca. Ako dnes po skončení zasadnutia EÚ27 v Bruseli informoval premiér Robert Fico, medzi hlavami vlád a štátov prevláda názor, že na tomto summite by sa malo oslavovať. Preto dnes lídri začali s prípravou deklarácie na politickej úrovni, ich spolupracovníci teraz budú pripravovať finálny text deklarácie, do ktorého by už v Ríme nemali premiéri zasahovať, ale ho len schváliť. Premiér Fico dnes na summite reprezentoval aj českého kolegu Bohuslava Sobotku, ktorý je na straníckom zjazde v Brne, kde ho opätovne zvolili na post predsedu sociálnych demokratov.
„Som rád, že prevláda názor, že treba oslavovať a hovoriť pozitívne veci ako tvoriť texty, pracovať a trápiť sa nad textom deklarácie,“ povedal premiér. Dnes v diskusii podľa neho padlo mnoho rôznych názorov. „Vystúpil som a povedal som, že som trochu skeptický, či dokážeme do 25. marca pripraviť spoločný dokument všetkých 27 krajín, pretože cítiť na niektoré témy rozdiely,“ informoval Fico. Po dnešku bude záležať na spolupracovníkoch lídrov, ako tento text spracujú. „Tento text potom bude 27 premiérmi a prezidentmi schválený bez toho, aby sme o texte rokovali alebo do neho akýmkoľvek spôsobom zasahovali. Ak sa nám to nepodarí, budem to považovať za katastrofu,“ vyhlásil Fico. Prisľúbil, že bude svojich spolupracovníkov povzbudzovať, aby pri príprave deklarácie boli maximálne konštruktívni.
Na Rímskom summite majú lídri EÚ27 hovoriť o budúcnosti EÚ. Možné scenáre ponúka aj Biela kniha, ktorú predstavil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. Podľa Fica je táto Biela kniha s piatimi možnými scenármi akousi príručkou, respektíve doplnkom do diskusie. O budúcnosti sa totiž podľa neho musia rozprávať premiéri a prezidenti, aj dnes sa niektorí k Junckerovej Bielej knihe odmietli vyjadriť, priznal premiér. „Nemám zlý pocit z dnešnej diskusie, bola veľmi konštruktívna. Ale predsa len cítiť, že sú krajiny, ktoré si myslia, že majú rýchlejšie kone a sú krajiny, ktoré si myslia, že majú pomalšie kone. No a keď máte rýchlejšieho koňa, chcete rýchlejšie bežať. Je to len na nás, či nájdeme také závodisko, aby tie preteky boli férové,“ dodal premiér.
Dnes sa teda tiež hovorilo o mechanizme posilnenej spolupráce. Ako premiér vysvetlil, sú témy, kde EÚ nevie dosiahnuť dohodu. Ide napríklad o daň z finančných transakcií alebo úrad európskeho prokurátora. V prvom prípade je desať krajín za, v druhom 17. Slovensko chce byť súčasťou tejto posilnenej spolupráce v oboch prípadoch. „Predovšetkým by som chcel povedať, že mechanizmus posilnenej spolupráce by nemal byť základom fungovania EÚ do budúcnosti. Základom fungovania musí byť konsenzus, dohoda všetkých členských štátov. Až potom, ak niektoré krajiny majú záujem o väčšiu dynamiku v niektorých projektoch, tento mechanizmus sa dá využívať,“ vysvetlil premiér. Naopak, veľká diskusia nebola o otváraní základných zmlúv. Tie podľa Fica poskytujú dostatočný priestor pre pružnosť.
Premiér dnes zastupoval aj českého predsedu vlády Bohuslava Sobotku, v jeho mene prezentoval stanovisko ČR. Stanovisko odpovedalo na tri otázky, ktoré sa týkali Rímskej deklarácie. Otázky zneli, či sú výhrady k štruktúre dokumentu, či treba niektoré aspekty doplniť a či je niečo, čo lídrom absolútne prekáža a nevedeli by si preto predstaviť dohodu. Fico takisto potvrdil, že začiatkom leta sa bude konať summit krajín Visegrádskej štvorky a Beneluxu v Haagu. Benelux chystá aj podobné stretnutie s pobaltskými krajinami. Ako premiér dodal, ďalší summit bude aj po tom, čo britská premiérka Theresa Mayová notifikuje článok 50 o vystúpení z EÚ. Avizovala, že to bude do konca marca. V tom prípade sa EÚ27 stretne 6. alebo 7. apríla. Ak by tak Británia urobila neskôr, summit bude pravdepodobne začiatkom mája.