BRATISLAVA 6. septembra (SITA) – Slovensko rozhodnutie Súdneho dvoru EÚ, ktorý zamietol žalobu Slovenska a Maďarska proti kvótam na migrantov, berie na vedomie, rešpektuje ho, ale najskôr si musí dôkladne preštudovať rozsudok. Túto tému otvoria ministri aj dnes na vláde, keďže sa to netýka iba jedného ministerstva. Z rozhodnutia Súdneho dvora Slovensku nevyplývajú žiadne sankcie ani nové záväzky. Pred rokovaním vlády to pre médiá uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák. Ako dodal, je pre neho nepredstaviteľné, aby Slovensko verdikt súdu nerešpektovalo.
„Naše podanie na súd bolo využitie nášho legitímneho práva, je to legitímny nástroj. Využili sme ho, pretože sme potrebovali využiť všetky nástroje, ktoré k dispozícii máme. My sme žiadali o preskúmanie toho, či to rozhodnutie Rady je legitímne. Súd potvrdil, že je legitímne,“ povedal Lajčák. Slovensko namietalo proti tomu, že o povinnej relokácii migrantov rozhodli ministri vnútra a spravodlivosti, a nie Európska rada, teda premiéri a prezidenti. Rada ministrov EÚ kvóty odsúhlasila v septembri 2015, Slovensko žalobu podalo začiatkom decembra toho roku.
Lajčák pripomenul, že platnosť smernice sa končí tento mesiac a na Slovensku je proti kvótam na migrantov konsenzus naprieč celým politickým spektrom a aj medzi obyvateľstvom. O ďalších krokoch musí podľa šéfa slovenskej diplomacie rozhodnúť vláda, keďže tá rozhodla aj o podaní žaloby.
Podľa ministra kultúry Mareka Maďariča (Smer-SD) Brusel v súvislosti s povinnými kvótami neuspel, pretože sa prakticky nenapĺňajú ani v tých krajinách, ktoré nepodali žalobu. Podobne sa vyjadril i minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD). „Európska komisia a celá Európska únia budú musieť vymyslieť iný mechanizmus, aby vyriešili problém migrantov, ktorý určite nie je taký veľký, ako bol pred dvoma rokmi, keď sme tu cítili ten tlak. Vtedy bola aj podaná tá žaloba a myslím si, že EK nájde cestu, aby vyriešila tento problém,“ povedal Žiga.
Proti povinným kvótam vystupovali v roku 2015 krajiny Visegrádskej štvorky, Poľsko však 22. septembra 2015 za povinné kvóty zahlasovalo. Proti ale bolo aj Rumunsko a Fínsko sa zdržalo. Premiér Robert Fico ohlásil žalobu 2. decembra 2015.
Súdny dvor Európskej únie (EÚ) dnes zamietol žaloby, ktoré podali Slovensko a Maďarsko v súvislosti s dočasným mechanizmom povinného premiestňovania žiadateľov o azyl v Európskej únii. Podľa neho mechanizmus povinných kvót Európskej rady skutočne a primerane prispieva k tomu, aby mohli Grécko a Taliansko čeliť dôsledkom migračnej krízy z roku 2015. Preto žaloby, ktoré sa týkali prerozdelenia 120-tisícov utečencov, zamietol v plnom rozsahu. Súdny dvor okrem iného konštatoval, že rozhodnutie, ktoré štáty napadli, je nelegislatívnym aktom a na jeho prijímanie sa nevzťahovali požiadavky na účasť národných parlamentov, ani na verejný charakter zasadnutia a hlasovania Rady, ktoré sa vzťahuje na legislatívne akty.