BRATISLAVA 25. decembra (SITA) – Dobrá spolupráca slovenských inštitúcií s Európskou komisiou, pomáhať Slovensku napredovať v oblastiach, ktoré sú dôležité pre kvalitu života ľudí a informovanosť ľudí o tom, aké práva a príležitosti im Únia ponúka, boli tri hlavné oblasti, ktorým sa počas svojho pôsobenia venoval vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Chrenek na tomto poste pôsobil od roku 2012, od budúceho roka sa vracia do Bruselu na Generálne riaditeľstvo pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Nahradí ho bývalý minister životného prostredia v českej vláde Ladislav Miko.
Chrenek tvrdí, že v mnohých oblastiach dosiahli dobré výsledky. Na európskej úrovni je podľa neho prístup slovenských inštitúcií oceňovaný ako konštruktívny, ukázalo sa to najmä počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ. V druhej oblasti – zlepšovaní života ľudí, prichádzalo Zastúpenie Komisie s témami, ktoré neboli podľa neho vždy populárne. Nimi boli napríklad dlhodobá nezamestnanosť, transparentnosť v zdravotníctve či eurofondoch, ale aj legálna migrácia, ktorá je teraz témou, pretože Slovensku chýbajú kvalifikovaní pracovníci.
Pokiaľ ide o informovanie ľudí, aby vedeli, aké práva a príležitosti im Únia ponúka a vedeli ich využívať, Zastúpenie Komisie malo mnoho aktivít. Pravidelne sa zúčastňovali na festivale Pohoda, boli na Kremnických gagoch, Agrokomplexe, organizovali Dni Európy v Bratislave či Košiciach. O budúcnosti Európskej únie diskutovali na stredných školách či univerzitách, pripravovali pre nich aj rôzne súťaže. Počas týchto podujatí sa ľudí pýtali, akým smerom by sa Únia mala ďalej uberať a Chrenek je rád, že najviac ľudí si vybralo scenár viac a spoločne. Myslí si, že ľudia tak prejavili Únii dôveru. Paradoxne, práve s výsledkami v tejto oblasti je najmenej spokojný. „Dôležitá je aktivita národných politikov. Obraz o EÚ sa tvorí cez nich, ich úloha je nezastupiteľná, práve oni majú najväčší dosah na vnímanie o Európskej únii,“ myslí si šéf Zastúpenia EK na Slovensku. Slovenské inštitúcie boli v tejto téme podľa neho dlho pasívne, teraz ocenil iniciatívu ministerstva zahraničných vecí, ktoré spustilo sériu diskusií a informačnú kampaň. Takisto ho potešilo spoločné vyhlásenie troch najvyšších ústavných činiteľov o EÚ.
„Keď som prišiel, Zastúpenie mnoho z toho ani nerobilo. Nemalo na to kompetencie a ani ľudí. Postupne sme si vybudovali dobrý tím, oceňuje to aj štátna správa, podnikatelia, aj mimovládny sektor. V tejto oblasti som spokojný,“ vysvetlil Chrenek. Ako dodal, asi ani neexistuje inštitúcia, tobôž nie veľvyslanectvo, ktoré by malo taký široký rozsah aktivít ako Zastúpenie EK.
Dušan Chrenek bol vedúcim Zastúpenia Európskej komisie od roku 2012. Pred tým pôsobil na Generálnom riaditeľstve pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. V minulosti pôsobil aj na ministerstve zahraničných vecí, okrem iného bol riaditeľ kancelárie hlavného vyjednávača s EÚ Jána Figeľa. Od januára 2018 ho nahradí bývalý minister životného prostredia v českej vláde Ladislav Miko.