vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 29. januára (SITA) - Slovensko je schopné pri maximálnom využití oboch svojich cukrovarov zabezpečiť si sebestačnosť v rámci výroby cukru pre potravinárske aj priemyselné využite. Uviedla to podpredsedníčka vlády a ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná po pondelňajšom rokovaní ministrov poľnohospodárstva Európskej únie (EÚ). "Spotreba cukru ekonomicky prosperujúcich krajinách, a teda aj na Slovensku klesá, pričom stúpa práve v rozvojových krajinách,“ dodala Matečná. Pre optimálne využitie výrobných kapacít oboch cukrovarov v SR je podľa nej potrebná výmera 20 000 až 22 000 hektárov, ktorá je v posledných piatich rokoch vďaka stabilnej pestovateľskej základni udržiavaná.
Európska komisia (EK) očakáva, že výroba cukru v EÚ po zrušení kvót tento rok stúpne až na 20,5 milióna ton oproti 16,8 milióna ton v roku 2017. Dovoz cukru do EÚ naopak výrazne poklesne dokonca až pod úroveň 1,5 milióna tony. Dôvodom je zosúladenie cien cukru v EÚ a vo svete, a tým menšia príťažlivosť trhu EÚ pre vyvážajúce krajiny. Zároveň sa podľa EK značne zvýši vývoz cukru z EÚ na viac ako 2,8 milióna ton. Pre európskych producentov to predstavuje výzvu na rozširovanie exportných možností. Ceny cukru pritom v EÚ klesajú.
Ministri poľnohospodárstva sa na pôde Rady EÚ okrem cukrových kvót zaoberali aj budúcou Spoločnou poľnohospodárskou politikou (SPP) po roku 2020 a zhoršujúcou sa situáciou s morom ošípaných. Európska komisia navrhla, aby bola budúca SPP jednoduchšia, a aby od politiky založenej na dodržiavaní pravidiel prešla na politiku orientovanú na výsledky. Navrhuje tak „nový model vykonávania“ zameraný na ciele a výsledky. V rámci neho by sa základné politické ciele stanovovali na úrovni EÚ, no členské štáty by mali väčší priestor na určenie toho, ako tieto ciele dosiahnuť.
„Za predpoklad efektívnej a spravodlivej Spoločnej poľnohospodárskej politiky po roku 2020 považujem zabezpečenie rovnakých podmienok pre všetkých farmárov, bez ohľadu na veľkosť. Je tiež potrebné urýchliť vyrovnanie výšky priamych platieb v členských krajinách. Pri druhom pilieri zastáva Slovensko názor, že miera spolufinancovania podpôr by mala byť stanovená jednotne pre všetky členské štáty. Našou prioritou je zabezpečiť, aby aj v budúcnosti priame platby zaisťovali stabilný príjem farmárov,“ povedala Gabriela Matečná.
Členské krajiny EÚ predstavili na rokovaní hlavné opatrenia, ktoré je nevyhnutné realizovať na zamedzenie ďalšieho šírenia afrického moru ošípaných. Zhodli sa na tom, že je potrebné rýchle a efektívne zníženie hustoty diviačej populácie v EÚ, získavanie detailných znalostí o víruse, ktorý sa donedávna vyskytoval len na africkom kontinente. Ďalej je potrebná kontrola priebehu choroby u infikovaných kusov, dôsledná a rýchla likvidácia kadáverov z prostredia a v neposlednom rade vývoj účinnej vakcíny.