vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 12. apríla (SITA) - Zavedenie 80-percentnej dane z emisných kvót, ktorá sa na Slovensku uplatňovala v rokoch 2011 a 2012, nebolo v súlade s európskou smernicou. Skonštatoval to Súdny dvor Európskej únie. "Predmetná daň nerešpektuje zásadu bezodplatného prideľovania emisných kvót skleníkových plynov, a preto ohrozuje cieľ smernice," skonštatoval súdny dvor, podľa ktorého členské štáty síce sú oprávnené prijať daňové opatrenia v súlade s využitím emisných kvót, avšak tieto opatrenia nesmú ohroziť cieľ smernice.
Na súdy sa kvôli uplatneniu tejto dane obrátila spoločnosť PPC Energy. Krajský súd v Bratislave konajúci vo veci položil súdnemu dvoru otázku, či smernica bráni takejto dani. Súdny dvor pripomína, že cieľom smernice je poskytnúť podnikom podliehajúcim systému obchodovania s kvótami možnosť znížiť emisie skleníkových plynov takým spôsobom, aby sa nenarušila ich konkurencieschopnosť. V tomto kontexte smernica stanovuje, že v období 2008 až 2012 členské štáty mali prideľovať najmenej 90 % kvót bezodplatne.
Súdny dvor zdôrazňuje, že hospodárska hodnota kvót predstavuje základný kameň systému obchodovania s emisnými kvótami skleníkových plynov, keďže perspektíva predaja nevyužitých kvót vedie hospodárske subjekty k investovaniu do opatrení na zníženie ich emisií. "Pre riadne fungovanie tohto systému je preto podstatné, aby daň vyberaná členským štátom nespôsobila stratu tejto hospodárskej hodnoty. Keďže sporná daň oberá podniky o takmer celú hospodársku hodnotu kvót, tieto podniky strácajú všetky stimuly podporovať znižovanie ich emisií skleníkových plynov," informuje Súdny dvor Európskej únie.
Zavedenie dane z emisných kvót presadilo ministerstvo financií v závere roka 2010, a to s cieľom získať do štátneho rozpočtu prostriedky, ktoré by aspoň sčasti vykryli stratu spôsobenú prvou vládou Roberta Fica. Tá totiž podľa bývalého ministra financií Ivana Mikloša nekonala pri prideľovaní emisných kvót v roku 2007 v súlade s verejným záujmom, ale v záujme firiem. Predmetom dane boli zapísané emisné kvóty v rokoch 2011 a 2012, pričom výnosy firiem z predaja emisných kvót sú zdanené 80-percentnou sadzbou dane.