Vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 2. mája (SITA) - Návrh budúceho viacročného rozpočtu Európskej únie po roku 2020 počíta s miernym krátením zdrojov v štrukturálnych fondoch a spoločnej poľnohospodárskej politike. Viac peňazí má smerovať do oblastí ako výskum, migrácia, kontrola hraníc alebo obrana. Zásadnou zmenou je návrh podmieniť prístup k zdrojom z rozpočtu EÚ stavom právneho štátu v jednotlivých členských krajinách. Vyplýva to z dokumentu, ktorý v utorok spoločne zverejnili predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker a komisár pre rozpočet Günther Oettinger.
Celková výška rozpočtu na obdobie rokov 2021 až 2027 dosiahne 1,135 bilióna eur, čo zodpovedá 1,11 % hrubého domáceho produktu 27-člennej únie. Po zohľadnení inflácie ide podľa komisie o porovnateľný objem finančných prostriedkov ako v prípade súčasného rozpočtu na obdobie 2014 až 2020. Financovanie spoločnej poľnohospodárskej politiky a politiky súdržnosti sa má v oboch prípadoch znížiť o približne 5 %. To podľa komisie zohľadní novú realitu únie 27 štátov po odchode Veľkej Británie, ktorá bola vo vzťahu k spoločnému rozpočtu čistým platcom.
Politika súdržnosti bude podľa komisie zohrávať čoraz dôležitejšiu úlohu pri podpore štrukturálnych reforiem a pri dlhodobej integrácii migrantov. Posilniť sa má financovanie v oblastiach, akými sú výskum a inovácie, mladí ľudia, digitálne hospodárstvo, riadenie hraníc, bezpečnosť a obrana. Rozpočet programu Erasmus+ a Európskeho zboru solidarity sa má napríklad zdvojnásobiť.
Zásadnou inováciou v navrhovanom rozpočte je prepojenie medzi finančnými prostriedkami EÚ a právnym štátom. Dodržiavanie zásad právneho štátu je nevyhnutným predpokladom správneho finančného riadenia a účinného využívania finančných prostriedkov EÚ, tvrdí komisia. Nový mechanizmus má zabezpečiť ochranu rozpočtu EÚ pred finančnými rizikami, ktoré sú spojené so všeobecnými nedostatkami týkajúcimi sa právneho štátu v členských krajinách.
„Navrhované nové nástroje by Únii umožnili pozastaviť, znížiť alebo obmedziť prístup k finančným prostriedkom EÚ spôsobom primeraným povahe, závažnosti a rozsahu nedostatkov pri dodržiavaní zásad právneho štátu,“ uvádza sa v dokumente.