vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 1. júna (SITA) - Spoločná poľnohospodárska politika (SPP) sa po roku 2020 zameria na dosiahnutie deviatich kľúčových cieľov, predovšetkým ekonomických, environmentálnych a sociálnych. Ich splnenie zabezpečí zjednodušenie a modernizáciu SPP, ochranu životného prostredia, reakciu na klimatické zmeny a rozvoj vidieckych oblastí a komunít. Návrh rozpočtu EÚ na roky 2021 až 2027 počíta s celkovými financiami pre Spoločnú poľnohospodársku politiku vo výške 365 mld. eur. Uviedol to v piatok počas svojho prejavu v Európskej komisii eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan.
„Budúci projekt Spoločnej poľnohospodárskej politiky je ambiciózny, inteligentný, moderný a udržateľný. Vyrovnáva silnú podporu pre našich poľnohospodárov s väčšou produkciou pre našich občanov. Budúca SPP bude skutočne spoločnou a skutočne európskou politikou pre všetkých,“ uviedol k SPP po roku 2020 Phil Hogan.
Eurokomisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka predstavil v piatok deväť kľúčových cieľov, ktoré chce EÚ v SPP dosiahnuť. Ide konkrétne o zvýšenie konkurencieschopnosti európskych farmárov, vybalancovanie sily sektoru potravinárstva, reakciu na klimatické zmeny, starostlivosť o životné prostredie, zachovanie krajiny a biodiverzity, podporu generačnej obmeny v agrosektore, oživenie vidieckych oblastí, ochranu kvality potravín a zabezpečenie spravodlivého príjmu prostriedkov EÚ pre farmárov. "Splnenie týchto deviatich kľúčových ekonomických, environmentálnych a sociálnych cieľov zabezpečí rozvoj a obnovu systémov a postupov v agrosektore. Dosiahneme tým väčší prínos pre našich občanov pri výraznom zjednodušení a modernizácii Spoločnej poľnohospodárskej politiky pre farmárov," pokračoval Hogan.
Návrh rozpočtu Európskej únie na roky 2021 až 2027 počíta s celkovými financiami pre SPP vo výške 365 miliárd eur, čo je o päť percent menej ako v rámci predchádzajúceho rozpočtu. Komisia aj týmto znížením financií pre poľnohospodárstvo podľa Hogana reagovala na „dieru“ vo výške 12 miliárd eur, ktorá vznikne v rozpočte EÚ po brexite. Až 40 % z rozpočtu SPP sa má po roku 2020 využiť na reakciu na klimatické zmeny a ochranu voči nim. Zároveň sa pre poľnohospodárstvo poskytne aj 10 miliárd eur v rámci projektu Horizon Europe na inovácie, predovšetkým v oblasti potravinárstva. Podpora z priamych platieb má byť zas po roku 2020 podľa Hogana spravodlivejšia a viac zameraná na silnú podporu malých a stredných rodinných fariem, ktoré sú kľúčovými v poľnohospodárstve Európskej únie. Maximálna pomoc pre začínajúceho alebo mladého farmára sa má zvýšiť až na 100 000 eur.