BRUSEL 25. novembra (SITA) – Summit, na ktorom lídri Európskej únie odsúhlasili dohodu o odchode Spojeného kráľovstva a politickú deklaráciu o budúcich vzťahoch, bol rýchly, konštruktívny a efektívny. Dnešnému hladkému rokovaniu ale predchádzali dlhé mesiace náročných rokovaní a určité ťažkosti EÚ a jej členské krajiny čakajú aj pri vyjednávaní o budúcich vzťahoch, kde budú môcť byť pravdepodobne uzatvárané aj bilaterálne dohody. Obe strany majú však majú záujem o silné strategické partnerstvo aj po 29. marci 2019, kedy Londýn opustí európske spoločenstvo. Ako dnes v Bruseli po skončení mimoriadneho summitu povedal premiér Peter Pellegrini, je rád, že sa do dokumentov dostali témy dôležité pre Slovensko. Týmito témami sú práva občanov žijúcich v Británii po brexite, finančné vyrovanie a to, že sa bude hľadať prienik v rodinnom práve a sociálnom zabezpečení medzi Spojeným kráľovstvom a európskou dvadsaťsedmičkou.
„Chcem povedať, že nie je si k čomu gratulovať. Nie je deň na oslavu. Opúšťa nás členský štát Únie, náš významný partner a nikoho odchod neteší. Na druhej strane treba povedať, že Spojené kráľovstvo opúšťa Úniu, nie Európu. Aj na rokovaní s britskou premiérkou Theresou Mayovou sme deklarovali, že veríme, že sa podarí vyjednať také podmienky vzťahov, ktoré budú predstavovať iný rozmer, aký máme s inými tretími krajinami,“ povedal Pellegrini. Dodal, že dohoda o odchode zahŕňa práva troch miliónov Európanov žijúcich v Británii a práva milióna Britov žijúcich na kontinente, týka sa rozpočtu, postavenia firiem, Írska aj Gibraltáru. Práve pre status tohto územia bol španielsky premiér Pedro Sánchez pripravený blokovať dohodu. Gibraltár od roku 1713 patrí Veľkej Británii, nárok naň si však robí stále aj Madrid. Požiadavka Madridu, ktorú Londýn aj Brusel nakoniec v sobotu prijali, spočívala v tom, aby otázka budúceho statusu Gibraltáru bola vecou dohody medzi Veľkou Britániou a Španielskom, a nepodliehala súhlasu všetkých členov EÚ.
Ako ďalej premiér pokračoval, takmer 600-stranová dohoda o odchode je vlastne „rozvodová zmluva,“v ktorej sú určené presné podmienky odchodu a toho, ako budeme s Londýnom fungovať do skončenia prechodného obdobia, teda do konca roka 2020. Politická deklarácia o budúcich vzťahoch vytvára rámce a nastavenie toho, o akých vzťahoch budeme vyjednávať. Európski lídri aj britská premiérka vyjadrili záujem o silné partnerstvo. Pokiaľ ide o budúce vzťahy s Britániou, skloňujú sa najmä spoločné záujmy v oblasti obchodu, ale aj vnútornej a vonkajšej bezpečnosti či zahraničných vecí.
Po tom, čo premiéri a prezidenti odsúhlasili „rozvodové papiere“, na ťahu je britský parlament. Práve tu môžu nastať komplikácie, keďže britskí konzervatívci pod vedením Mayovej stratili v Dolnej snemovni väčšinu. Dohodu odmietajú podporiť unionisti, opoziční labouristi aj niektorí jej vlastní poslanci. Ďalší sa dožadujú ďalšieho referenda. Ak však Británia dohodu v decembri schváli, odobriť ju bude musieť aj Európsky parlament, tu sa však problémy neočakávajú. „Veríme, že oba parlamenty to schvália a podarí sa nám minimalizovať negatívne dopady na občanov a podniky,“ uviedol Pellegrini. Hoci dohoda o brexite nepotrebuje byť schválená v národných parlamentoch, premiér upozornil, že to neplatí na dohody, ktoré sa budú týkať jednotlivých oblastí budúcich vzťahov. Avšak to, ako budú vyzerať vyjednávania o týchto čiastkových zmluvách, jasné ešte nie je a ani sa o tom ešte nerokovalo „Máme dobrú skúsenosť s terajším modelom. Preto si myslím, že obdobný model, ale podstatne širší, zložený z viacerých tímov, by nebol zlý. Čaká nás veľmi náročné obdobie na vyjednávanie, ale tak, ako sme zvládli toto, tak by sme mohli aj jednotlivé témy. Bude to technicky náročné, preto sa počíta s tým, že bude možné predĺžiť prechodné obdobie o rok alebo o dva,“ vysvetlil.
Hoci mnohých prekvapilo, že lídri EÚ dokázali počas vyjednávania udržať jednotu, a to jednotu nielen medzi štátmi navzájom, ale aj s inštitúciami, pri rokovaní o budúcich vzťahoch sa počíta s tým, že budú môcť byť uzatvárané aj bilaterálne dohody. Zároveň sa Pellegrini poďakoval slovenským diplomatom, európskym úradníkom aj britským vyjednávačom.
Európska únia (EÚ) v nedeľu na summite v Bruseli schválila jednohlasne dohodu o vystúpení Veľkej Británie z únie. Dohoda o vystúpení a Politická deklarácia o budúcnosti vzťahov medzi EÚ a Veľkou Britániou, ako znie oficiálny návrh 26-stranového dokumentu, stanovuje ako termín britského odchodu z únie 29. marec 2019. Britská premiérka Theresa Mayová privítala prijatie dohody o brexite ako „začiatok novej kapitoly pre Britániu“. Menej vzletné slová volil predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, podľa ktorého je odchod Británie z EÚ tragédiou. „Toto nie je čas na jasot ani oslavy. Je to smutná chvíľa, je to tragédia,“ vyhlásil Juncker. Londýn podľa neho dosiahol najlepšiu dohodu o odchode z únie, akú si mohol priať. V oslavnej nálade nebol v sobotu ani holandský premiér Mark Rutte. „Som presvedčený, že v tejto situácii niet víťazov. Tým, že Veľká Británia odchádza, strácame všetci,“ povedal novinárom. Jeho luxemburský kolega Xavier Bettel zdôraznil, že dnes „nie sme na pohrebe, podpisujeme rozvodové papiere“. Dodal, že dohoda nie je perfektná, ale je najlepšia možná. To, že európski lídri nie sú „šťastní“, potvrdila aj litovská prezidenta Dalia Grybauskaite. „Nie som si istá, či môže byť niečo perfektné na rozvode. Nie je v tom nič dobré pre žiadnu zo strán,“ dodala.
Agentúra SITA vydá aj zvukovú správu