BRATISLAVA 18. decembra (SITA) - Európska výroba cukru vzrastie do roku 2030 o 12 %, zatiaľ čo stabilný rast produkcie obilnín v EÚ by mal k rovnakému dátumu zaznamenať nárast objemu o 40 miliónov ton na 341 miliónov ton. Predpovedá to správa Európskej únie o poľnohospodárskych výhľadoch, ktorú uverejnila Európska komisia (EK) v pondelok. V správe sa predpokladajú európske poľnohospodárske trhy na roky 2017 až 2030 pre širokú škálu agropotravinárskych výrobkov, vývoj poľnohospodárskych príjmov a vývoj environmentálnych aspektov.
Sektor cukru v roku 2017 zaznamenal v EÚ ukončenie výrobných kvót, čo pretvorilo celý európsky trh s cukrom. V dôsledku toho sa očakáva, že výroba cukru v EÚ sa do roku 2030 zvýši o 12 %, hoci sa očakáva pokles cien, čo povedie k zníženiu rozdielu medzi cenami EÚ a svetovými cenami na približne 40 eur za tonu. To by malo viesť k zníženiu dovozu o polovicu a zdvojnásobeniu vývozu, predpovedá správa.
Správa tiež predpokladá, že európska produkcia obilnín bude pokračovať v raste a do roku 2030 sa zvýši na 341 miliónov ton zo súčasnej úrovne okolo 301 miliónov ton. Tento rast sa pravdepodobne bude riadiť predovšetkým dopytom po kŕmení, dobrými vývoznými príležitosťami a nárastom priemyselného využitia obilnín. Pokiaľ ide o trh s poľnohospodárskymi výrobkami na ornej pôde, predpokladá sa pokles využívanej ornej pôdy v EÚ zo 107 miliónov hektárov v roku 2017 na 104 miliónov hektárov v roku 2030, čo má obmedziť ďalšie rozširovanie výroby.
Plodiny používané na výrobu biopalív majú byť podľa EK sektorom, ktorý bude mať pravdepodobne veľký význam v období do roku 2030. Spojené to má byť so splnením cieľov EÚ v oblasti znižovania emisií. Vzhľadom na prebiehajúcu diskusiu o účinnosti biopalív pri napĺňaní týchto cieľov však EK predpokladá, že používanie biopalív v celkovom energetickom mixe v doprave zostane stabilné na úrovni okolo 5,7 % v roku 2030, zatiaľ čo v tomto roku to je 5,6 %.
Pokiaľ ide o európsky trh s mliekom a mliečnymi výrobkami, hoci ten v posledných rokoch zaznamenal ťažké obdobie, očakáva sa, že rastúci globálny a európsky dopyt bude dlhodobo podporovať svetové trhy s mliekom a mliečnymi výrobkami. V správe sa však zdôrazňuje, že trh s mliekom sa bude naďalej stretávať s výkyvmi cien a trhovou nerovnováhou na svetovom trhu.
Dopyt po mäse by mal podľa správy zostať stabilný na celom svete, pričom očakávaná produkcia mäsa v EÚ by mala do roku 2030 dosiahnuť 47,5 milióna ton v porovnaní so 47,3 miliónmi ton v roku 2017. Správa ale varuje, že chovatelia hospodárskych zvierat by mohli čeliť nižším cenám v nasledujúcich niekoľkých rokoch v dôsledku zvýšenej konkurencie a relatívne nízkych cien krmív, aj keď sa očakáva, že sa ceny v neskoršom období stabilizujú z dôvodu dostatočnej ponuky pokrývajúcej rastúci celosvetový dopyt.
Predpovede v správe sú založené na informáciách dostupných na konci septembra 2017 a na agroekonomickom modeli Aglink-Cosimo vyvinutom Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj a Organizáciou OSN pre výživu a poľnohospodárstvo. Tento model bol aplikovaný s predpokladmi, že sa bude pokračovať v súčasnej poľnohospodárskej a obchodnej politike, v bežných agronomických a klimatických podmienkach a vývoj poľnohospodárstva nebude zasiahnutý žiadnym výkyvom trhu.