Vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 15. marca (SITA) - Kontroly v celom potravinovom reťazci sa sprísnia. Novou legislatívou chce Európska únia zlepšiť sledovateľnosť potravín, boj proti podvodom a dosiahnuť obnovenie dôvery spotrebiteľov v integritu dodávateľského reťazca. Na konečnom texte nových pravidiel, ktoré v stredu odobril Európsky parlament, sa dohodli poslanci so zástupcami holandského predsedníctva ešte v júni minulého roka. Informovala o tom tlačová atašé Európskeho parlamentu Soňa Mellak.
Nová legislatíva má umožniť komplexnú kontrolu poľnohospodárskych aj potravinárskych produktov v celom dodávateľskom reťazci, či už ide o kontrolu potravín, krmív, pravidiel vzťahujúcich sa na ochranu rastlín pred škodcami, používanie pesticídov, ale aj predpisov týkajúcich sa starostlivosti o zvieratá, produkcie výrobkov chránených zemepisnými označeniami EÚ ako aj predpisov, ktoré sa vzťahujú na produkciu bio potravín.
Nové nariadenia zavedie aj systém neohlásených inšpekcií v prípade, že na nejakej z úrovní potravinového reťazca vznikne podozrenie z porušenia pravidiel. Europoslanci zároveň sľubujú efektívnejšie postupy proti podvodným alebo zavádzajúcim praktikám a aj jasnejšie podmienky pre dovoz zvierat a poľnohospodárskych produktov z tretích krajín na trh EÚ. Kontroly produktov dovážaných na európsky trh zo strany Európskej komisie sa zavedú v členských štátoch EÚ aj v tretích krajinách.
Europarlament legislatívou reagoval na odhalené podvody pri produkcii potravín. „Po škandále s konským mäsom mali spotrebitelia vážne pochybnosti týkajúce sa vystopovateľnosti potravín a integrity mäsového dodávateľského reťazca. Európsky parlament sa usiloval vyriešiť tieto problémy a prijať text, ktorý umožní kompetentným orgánom účinne bojovať proti podvodným praktikám," uviedla spravodajkyňa nariadenia Karin Kadenbach. Podľa nej pokuty ukladané v prípadoch úmyselného porušenia pravidiel budú kľúčovým nástrojom v boji proti podvodom.
„Schválené nariadenie predstavuje hĺbkovú revíziu existujúcich pravidiel, ktorej cieľom je zabrániť situáciám, kedy niekoľko predpisov rieši ten istý problém. Zámerom zákonodarcov bolo zaviesť proporčnejší a flexibilnejší legislatívny rámec, ktorý by umožnil promptnejšie reakcie v núdzových situáciách, napríklad prostredníctvom zrýchlenia postupu akreditácie laboratórií,“ uzavrela Mellak.