AGRO: Poslanci sa pre dotácie PPA na obnovu lesov obrátili na OLAF

10. 03. 2017 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRATISLAVA 10. marca (SITA) - Poslankyňa hnutia OĽaNO Veronika Remišová a europoslanec Branislav Škripek sa obrátili na Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF) vo veci zvláštneho postupu Pôdohospodárskej platobnej agentúry (PPA) pri vyhlasovaní a aktualizáciách výzvy, ktoré spôsobili vyradenie viacerých žiadateľov o pridelenie dotácie na obnovu poškodených lesov. Informovala o tom Elena Burešová z kancelárie europoslanca Branislava Škripeka.

PPA vyhlásila pre veternú smršť 22. mája 2015 výzvu na výsadbu nových lesných porastov. Podľa Remišovej však agentúra o dva mesiace neskôr zmenila formulár vo výzve a posunula dátum uzávierky na október. „Päť pracovných dní pred uzávierkou projektu opäť aktualizovala formulár žiadosti, v ktorom zmenila jedinú vetu v prílohe,“ vysvetlila Remišová a zároveň skonštatovala, že 29 žiadateľov, ktorí na poslednú chvíľu nezaregistrovali zmenu vo formulári, bolo z výzvy vyradených. Formulár bol podľa poslankyne zmenený v jednej vete v prílohe, kde PPA do výzvy opätovne vložila výraz „alebo Národného lesníckeho centra vo Zvolene“.

Remišová  a Škripek okrem postupu agentúry preverovali aj verejné obstarávania podporených subjektov. Ako ďalej vysvetlili, spoločnosti, ktoré prekladajú cenové ponuky, nemôžu byť personálne alebo majetkovo prepojené. „Zistili sme viacnásobné porušenie uvedeného ustanovenia, nakoľko minimálne v siedmich prípadoch verejných obstarávaní na realizáciu projektov financovaných z predmetnej výzvy, ponuky predložili, súťažili a zákazku aj vyhrali hospodárske subjekty, ktoré boli preukázateľne personálne aj majetkovo prepojené,“ uviedli poslanci, podľa ktorých tri firmy spolu získali dotácie v hodnote viac ako 13 miliónov eur, čo predstavuje 68 % z celkovej alokácie vyčlenenej na výzvu.

Obaja poslanci sa pre vyhlásenú výzvu na obnovu poškodených lesov z roku 2015 s podozrením na kartel obrátili aj na Protimonopolný úrad, Najvyšší kontrolný úrad a Úrad pre verejné obstarávanie, aby prípad preverili. „Najvyšší kontrolný úrad skontroloval niektoré eurofondové výzvy, ktoré vypísala PPA, no výzve, na ktorú upozorňujú poslanci, sa zatiaľ NKÚ nevenoval. NKÚ tiež zverejnil nedostatky v samotnom hospodárení PPA a pochybenia vo vnútorných procesoch agentúry,“  priblížila dvojica poslancov vo svojej správe.

Ak by sa podozrenia z porušenia pravidiel pri poskytované nenávratného finančného príspevku potvrdilo, podľa Remišovej a Škripeka by išlo o neoprávnené použitie finančných prostriedkov Európskej únie a teda aj o poškodenie a ohrozenie finančných záujmov Európskej únie v Slovenskej republike.