AUTOMOTIVE: Európska komisia zakročila proti kartelu výrobcov automobilových svetiel

21. 06. 2017 | Kategória: Nezaradené

vyšlo aj v EKO

BRUSEL 21. júna (SITA) - Európska únia zakročila proti proti kartelu troch firiem vyrábajúcich svetlá pre automobily. Európska komisia (EK) v stredu informovala, že spoločnosti Automotive Lighting uložila pokutu 16,347 mil. eur a firme Hella 10,397 mil. eur. Súčasťou kartelu bola aj spoločnosť Valeo. EK jej pokutu odpustila, pretože existenciu kartelu prezradila. Všetky tri spoločnosti kartelovú dohodu priznali. "Traja výrobcovia svetiel pre automobily poškodzovali výrobcov osobných a komerčných vozidiel uzatvorením dohody namiesto toho, aby medzi sebou súťažili," uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

"Dnešné rozhodnutie poukazuje, že neakceptujeme kartely negatívne vplývajúce na európsky trh," konštatovala eurokomisárka.

Kartel sa týkal dodávok náhradných svetiel výrobcom osobných a komerčných vozidiel po skončení masovej produkcie jednotlivých modelov áut. Vyšetrovanie zo strany Európskej komisie ukázalo, že Automotive Lighting, Hella a Valeo viac ako tri roky koordinovali svoje ceny a iné obchodné podmienky pre dodávky automobilových svetiel v Európskom hospodárskom priestore.