vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 30. júna (SITA) - Európska investičná banka (EIB) poskytuje Slovensku prvú časť úveru vo výške 600 mil. eur, ktorá je súčasťou schváleného úveru v celkovej výške 1,16 mld. eur. Úverové zdroje sú podľa banky určené na spolufinancovanie prioritných projektov, ktoré budú podporené z fondov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020. Zdrojmi od EIB bude krytá národná časť spolufinancovania v súlade s partnerskou dohodou a operačnými programami v oblasti vedy a výskumu, informačnej spoločnosti, ľudských zdrojov, životného prostredia a verejnej správy.
"Týmto úverom od EIB budú spolufinancované prioritné investície na Slovensku s celkovými predpokladanými nákladmi do 14,2 mld. eur," uviedol viceprezident EIB Lázsló Baranyay. Prispeje to podľa neho k čerpaniu fondov EÚ v oblastiach, ktoré sú dôležité pre rast a tvorbu pracovných miest a posilnenie konkurencieschopnosti Slovenska. "Touto formou sa podporí výskum a inovácie, poskytne sa rovnocenný prístup k informačným a komunikačným technológiám, hlavne vo vidieckych oblastiach a podporí sa celoživotné vzdelávanie občanov, čo prispeje k zlepšeniu pracovných príležitostí," povedal Baranyay.
Financovanie od EIB bude poskytnuté formou štrukturálneho programového úveru. Okrem veľkých projektov v oblasti infraštruktúry úver od EIB môže byť podľa banky tiež použitý na financovanie veľkého množstva relatívne malých investičných projektov, ktoré, vzhľadom na ich malý objem, by inak neboli oprávnené na priame financovanie od EIB.
Tento úver je pokračovaním spolupráce medzi EIB a Slovenskou republikou v oblasti spolufinancovania projektov podporených fondmi EÚ. Zo strany EIB bol predtým poskytnutý úver vo výške 95 mil. eur v roku 2004 a 1,3 mld. eur v roku 2010. Predchádzajúci úver bol úspešne alokovaný a ten neskorší bude plne použitý do konca tohto roka.
Európska investičná banka je finančnou inštitúciou Európskej únie, ktorej akcionármi sú členské štáty EÚ. Poskytuje dlhodobé financovanie významných investícií za účelom prispenia k splneniu cieľov politiky EÚ.
dn;br