BRATISLAVA 24. júna (SITA) - Po rozhodnutí Veľkej Británie v referende o zotrvaní v Európskej únii pribudla pre predsedníctvo Slovenska v Rade Európskej únie nová téma. Na svojom facebooku to uviedla europoslankyňa Jana Žitňanská (NOVA). Tvrdí, že to nebude ľahké nielen pre nás, ale pre Európu ako takú. "Výsledok referenda vystúpiť z EÚ môže v Európe spustiť domino efekt. Od severských krajín, cez Francúzsko či susedné Česko. Áno, únia má svoje chyby, ale sú to aj naše chyby, sme jej pevnou súčasťou a jediný, kto si dnes ráno môže pripiť šampanským, sú Putin a jednotliví európski pravicoví extrémisti," dodala europoslankyňa.
Ivan Štefanec (kandidoval za SDKÚ) pripustil, že v najbližších mesiacoch nás čakajú ťažké rokovania o tom, za akých podmienok bude mať Veľká Británia prístup na spoločný európsky trh. "Pohľad na mapu s volebnými výsledkami však dáva tušiť, že brexit prinesie viac problémov jej ako Európskej únii," myslí si. Podľa Branislava Škripeka (OĽaNO) je brexit studená sprcha pre Európsku úniu. Upozorňuje, že toto rozhodnutie môže pre Slovákov žijúcich na ostrovoch priniesť veľké komplikácie. "Ide o historický krok, precedens, z ktorého sa musíme naučiť niečo nové. Politickým cieľom mojich britských kolegov vo frakcii Európskych konzervatívcov a Reformistov bola reformovaná Európa. Túto myšlienku považujem pre budúcnosť EÚ za nosnú a budem v nej určite pokračovať," napísal Škripek.
Podľa Richarda Sulíka dostala únia účet za to, že kradne ľuďom slobodu. "Povinné kvóty? Obmedzenie legálnej držby zbraní? Maximálne litre pre wc nádržky? To všetko sú veci, do ktorých by sa Európska únia nemala miešať, a podľa princípu subsidiarity, ku ktorému sa hlási, ani nesmie, ale mieša sa. Dámy a páni v Bruseli vytrvalo ignorujú vôľu občanov a tak Briti včera rozhodli," napísal Sulík s tým, že Briti nechcú, aby ich niekto z Bruselu bez dostatočnej demokratickej legitimácie obmedzoval a aby im vnucoval čoraz viac socializmu a nezmyselných regulácií. "Tak tu je účet. Ak sa bruselskí mocipáni nezobudia, budú ďalšie krajiny nasledovať," myslí si Sulík. "Samozrejme, brexit prináša aj riziká. Ak si Briti nezvolia osvietenú vládu, budú sa mať horšie. Ak nebudú teraz dobre vyjednávať, môžu na to doplatiť. Ale celkovo si myslím, že môžu byť na tom lepšie. Veď koniec koncov schengen a euro aj tak nechceli a na eurofondoch budú miliardy šetriť," dodal Sulík. Za najväčšiu chybu, ktorú môže podľa šéfa liberálov EÚ urobiť, je začať Britov trestať za to, že si dovolili sa slobodne rozhodnúť.
Britskí voliči vo štvrtkovom referende odhlasovali vystúpenie svojej krajiny z Európskej únie. Za brexit hlasovalo 52 percent voličov, kým za zotrvanie krajiny v tomto 28-člennom bloku sa vyslovilo 48 percent voličov. Volebná účasť v tomto historickom referende dosiahla 72,1 percenta. Silnú podporu zotrvaniu krajiny v únii vyjadrili voliči v Londýne a Škótsku. Na výsledky referenda zareagovali aj finančné trhy tým, že sa britská libra dostala na najnižšiu úroveň proti doláru od roku 1985. Británia opustí EÚ po 43 rokoch. Spojené kráľovstvo je prvým významným štátom, ktorý sa rozhodol opustiť Európsku úniu.
bl;lv