BRATISLAVA 24. júna (SITA) – Predseda Európskej komisie Jean-Claud Juncker by mal po fatálnom výsledku britského referenda podľa poslanca NR SR za Smer-SD Jána Podmanického okamžite odstúpiť. Ako povedal Podmanický dnes pre agentúru SITA, aj jeho pričinením EÚ stratila vážnosť. „EÚ sa odklonila od myšlienok otcov zakladateľov, ktorými boli mimochodom kresťanskí politici, odklonila sa od kresťanskej tradície, na ktorej Európa vznikla. EÚ sa aj vďaka takým ľuďom ako je Juncker stala symbolom nekonečnej byrokracie, odtrhnutosti od reálnych problémov ľudí a bezbrehého míňania peňazí na množstvo pochybných projektov,“ vyhlásil Podmanický s tým, že úchylné nastoľovanie takých tém, ako napríklad gender ideológia, je už len povestným posledným klincom do rakvy EÚ. „O pobláznených nápadoch, ako riešiť migračnú krízu, ani netreba hovoriť,“ dodal.
Ak máme EÚ zachrániť, musia na jej čelo prísť podľa Podmanického ľudia, ktorí EÚ vrátia k jej základom. „Európska únia potrebuje na čele také typy rozhodných lídrov, ako je napríklad maďarský premiér Viktor Orbán, pretože pohľad na bezradnú tvár Angely Merkelovej alebo na poľutovaniahodnú postavičku Françoisa Hollanda je naozaj frustrujúci. Ak títo ľudia majú naďalej kormidlovať Európu, tak rýchlo z nej vycúvajme aj my a hľadajme bezpečnejšie spojenectvá,“ zdôraznil Podmanický.
Briti sa podľa poslanca Smeru správajú racionálne. „Rýchlo odišli z projektu, ktorý prestáva fungovať. Ak sa nemá spustiť lavínový efekt aj v ďalších štátoch, treba na čelo EÚ nových ľudí a urýchlenú reorganizáciu únie,“ uviedol. Podľa neho je EÚ, aj napriek vážnym výhradám, dobrý projekt, ktorý priniesol Európe dlhoročný mier a prosperitu. Zaslúži si preto, aby sme o jej záchranu zabojovali.
Rozhodnutie Britov vníma poslankyňa hnutia Sme rodina Adriana Pčolinská ako reakciu na neuváženú politiku pod taktovkou Merkelovej vo vzťahu k riešeniu migračnej krízy. „Je to aj výsledok narastajúcej tendencie EÚ, ktorá smeruje k systematickému posilňovaniu jej kompetencií na úkor jednotlivých členských štátov,“ povedala Pčolinská dnes pre agentúru SITA. Podľa nej EÚ bez Veľkej Británie bude ako auto bez bŕzd a Slovensko by malo v tejto situácii posilniť spoluprácu a jednotné vystupovanie s ostatnými štátmi V4 vo vzťahu k EÚ. „Cieľom takejto spolupráce by bolo vytvorenie protiváhy k silne probruselskej politike Nemecka a Francúzska,“ dodala s tým, že nakoniec aj tak v EÚ rozhodujú voliči a nie samozvané elity.
Sčítanie hlasov zo štvrtkového referenda o členstve Británie v EÚ bolo zavŕšené dnes ráno v anglickom grófstve Cornwall, kde podobne ako vo väčšine susedných obvodov zvíťazili zástancovia vystúpenia z tohto bloku. V celej Británii sa vyslovilo za tzv. brexit 17 410 742 voličov, možnosť zotrvania v EÚ získala 16 141 241 hlasov. Z uvedených čísel vychádza pomer 51,9 k 48,1 percenta. Účasť na referende dosiahla 72,2 percenta registrovaných voličov.
bl;rp