DANE: Štáty EÚ musia vystupňovať boj proti daňovým únikom, tvrdí podpredseda EK Dombrovskis

06. 11. 2017 | Kategória: Nezaradené

Vyšlo aj v EKO

BRUSEL 6. novembra (SITA, APA) - Európska únia musí vystupňovať boj proti daňovým únikom. V reakcii na aktuálne zverejnenie dokumentov, ktoré majú dokazovať masívne presúvanie ziskov do daňových rajov, to uviedol v pondelok podpredseda EK zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov Valdis Dombrovskis. Toto úsilie si vyžaduje spoluprácu všetkých členských štátov EÚ, pretože chýbajúce daňové príjmy sú problém, ktorý sa týka každého, povedal Dombrovskis pred začiatkom zasadnutia skupiny ministrov financií eurozóny v Bruseli. V boji proti daňovým únikom už podľa neho EÚ vykonala veľa práce.

Podpredseda EK pritom poukázal na smernicu o boji proti praniu špinavých peňazí alebo na nové pravidlá, na základe ktorých majú mať členské štáty k dispozícii všetky potrebné informácie o záväzných daňových stanoviskách vydaných nadnárodným spoločnostiam v ostatných krajinách EÚ.

Obrovské množstvo čerstvo uniknutých dokumentov, ktoré zverejnilo počas víkendu Medzinárodné konzorcium investigatívnych novinárov (ICIJ) má dokazovať, ako vplyvní a mimoriadne bohatí ľudia vrátane tých, ktorí spravujú majetok britskej kráľovnej, tajne investujú v offshore daňových rajoch. Dokumenty ukazujú, že americký minister obchodu má podiel vo firme obchodujúcej s Rusmi, na ktorých sa vzťahujú sankcie USA. Informuje o tom britský portál bbc.com.

Uniknuté dokumenty označené ako Paradise Papers väčšinou pochádzajú z jednej poprednej firmy pôsobiacej v offshore financiách. Paradise Papers ukazujú, že približne 10 mil. libier (GBP) zo súkromných peňazí britskej kráľovnej bolo investovaných v offshore oblastiach. Do fondov na Kajmaních ostrovoch a na Bermudách ich vložilo kráľovniné Lancasterské vojvodstvo. Portál bbc.com konštatuje, že na týchto investíciách nie je nič nelegálne a nenaznačujú, že kráľovná sa vyhýba daniam, ale môže sa vynárať otázka, či by kráľovná mala investovať v offshore oblasti.

Portál bbc.com ďalej píše, že americký minister obchodu Wilbur Ross si podľa uniknutých dokumentov ponechal podiel v spoločnosti, ktorá zarába milióny dolárov ročne pri preprave ropy a plynu pre ruskú energetickú firmu. K akcionárom firmy pritom patrí aj zať Vladimira Putina a dvaja ľudia, na ktorých sa vzťahujú americké sankcie.

(1 EUR = 0,88923 GBP)