BRATISLAVA 15. februára (SITA) - Eurokomisárka pre dopravu Violeta Bulcová má urýchlene podniknúť ďalšie kroky pri preskúmaní porušenia pravidiel vo vzťahu k Nemecku a Francúzsku ohľadne zákonov o minimálnej mzde, ktoré sa dotýkajú aj slovenských dopravcov. Iniciátorom otvoreného listu je europoslanec a líder SaS Richard Sulík spolu s kolegami z frakcie Európskych konzervatívcov a reformátorov. Pod výzvu sa podpísalo 57 poslancov Európskeho parlamentu.
"Nemecko, Francúzsko a najnovšie Rakúsko ochraňujú svoje miestne trhy pred dopravcami z ostatných členských krajín. Prístup, aký tieto krajiny zvolili, zabraňuje slobode služieb a voľnému obchodu s tovarmi, čo ukazuje, že členské štáty nemajú rovnaký meter na každého a nečinnosť komisie v tomto smere nepotvrdzuje jej nestrannosť,“ uviedol Sulík.
Nemecký zákon o minimálnej mzde sa uplatňuje od januára 2015, francúzsky zákon od júla 2016. Vzťahujú sa aj na dopravcov, ktorých vodiči vykonávajú dopravu aj na území Nemecka a Francúzska, teda postihujú aj slovenských dopravcov. Zahraniční zamestnávatelia z rôznych sektorov, vrátane cezhraničnej dopravy, musia za prácu odvedenú na nemeckom a francúzskom území odmeňovať zamestnancov minimálnou hodinovou mzdou týchto krajín. Čelia pritom aj ďalším administratívnym povinnostiam, ako napríklad oznamovacej povinnosti voči nemeckým a francúzskym vnútroštátnym úradom, kde oznamujú informácie o ceste z a/alebo do Nemecka vrátane údajov, resp. pracovných zmlúv vodičov.
S tzv. infringementom voči Nemecku začala Európska komisia v máji 2015. Rovnaký proces spustila komisia voči Francúzsku v júni 2016. Aj ďalšie krajiny prijímajú podobnú legislatívu. Týka sa to napríklad Rakúska, kde obdobný zákon vstúpil do platnosti od 1. januára tohto roka.