vyšlo aj v EKO
BRATISLAVA 7. júla (SITA) - Zástupcovia Európskej komisie sa v Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK) zaujímali o postupy pri predaji už použitých koľajových vozidiel. "Overovanie prebieha vo viacerých krajinách strednej Európy u viacerých dopravcov. ZSSK však vzhľadom na rastúci objem výkonov a vyťaženosť vozňového parku nepredáva vozne schopné ďalšieho používania v osobnej verejnej doprave," informovala vo štvrtok riaditeľka odboru komunikácie štátneho vlakového osobného dopravcu Jana Morháčová.
ZSSK tvrdí, že v súčasnosti, naopak, sama pociťuje nedostatok koľajových vozidiel. Vozne odpredáva len po životnosti v stave vysokého opotrebovania do šrotu. Výnimočne realizuje predaj občianskym združeniam, zaoberajúcim sa koľajovou dopravou, ako muzeálne exponáty. "ZSSK však plne spolupracuje s Európskou komisiou v úsilí zabezpečiť všetky potrebné informácie. V súčasnosti nie je možné poskytnúť ďalšie informácie, nakoľko kontrolné konanie Európskej komisie nebolo ukončené," priblížila Morháčová.
Francúzska tlačová agentúra AFP informovala, že Európska komisia vyšetruje viacerých národných železničných prepravcov pre možné kartelové dohody. V preverovaných firmách uskutočnila koncom júna neohlásené kontroly, ich mená však nezverejnila. Podľa komisie mohli firmy v rozpore s protimonopolnými pravidlami EÚ uzatvoriť dohody s cieľom vylúčiť konkurenčných prevádzkovateľov železničnej dopravy z trhu. Kontroly sa mali uskutočniť 28. júna v Českej republike, na Slovensku a v Rakúsku.
Rakúska železničná spoločnosť ÖBB potvrdila, že patrí medzi podniky, v ktorých sa kontroly uskutočnili. Spoločnosť, ktorú do konca mája viedol súčasný rakúsky kancelár Christian Kern, pre rakúsku agentúru APA uviedla, že s komisiou úzko spolupracuje, podrobnosti ale neposkytla. Podľa agentúry AFP, ktorú citoval portál euro.cz, kontroly potvrdil aj slovenský protimonopolný úrad. Hovorkyňa Českých dráh, ktoré sú najväčším železničným prepravcom v ČR, podľa portálu euro.cz odmietla správu komentovať. Podobné kontroly bývajú často prvým krokom pri vyšetrovaní možného porušovania pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže a neznamenajú, že dotknuté firmy protimonopolnú legislatívu EÚ aj skutočne porušili, uviedla agentúra APA.
dn;be ku