BRATISLAVA 3. februára (SITA) - Obyvatelia Slovenska existenciu korupcie vnímajú výraznejšie v porovnaní s priemerom za celú Európsku úniu. O tom, že v krajine je korupcia rozšírená, je presvedčených 90 percent občanov Slovenska. Konštatuje sa to v prvej správe Európskej komisie (EK) o boji proti korupcii, podľa ktorej tento názor v rámci celej EÚ zastáva 76 percent obyvateľov. Zo správy ďalej vyplýva, že až 21 percent občanov Slovenska sa v posledných 12 mesiacoch osobne stretlo s korupciou alebo boli svedkami korupcie. Na Slovensku považuje korupciu za prekážku v podnikaní 66 percent zástupcov podnikateľov.
EK vo svojej správe ďalej konštatuje, že Slovensko vynaložilo značné úsilie na zlepšenie protikorupčného právneho rámca pre trestné právo a verejné obstarávanie. Viacero faktorov však obmedzuje účinnosť protikorupčných opatrení, a to problémy s právnymi predpismi, pocit chýbajúcej nezávislosti zložiek súdnictva a úzke prepojenie medzi politickou a podnikateľskou elitou, uvádza sa v správe. EK navrhuje, aby Slovensko posilnilo nezávislosť súdnictva a aby predovšetkým presne vymedzilo kritériá, na základe ktorých možno predsedov a podpredsedov súdov odvolať z funkcie. Komisia takisto navrhuje, aby sa zlepšila transparentnosť financovania politických strán na miestnej a regionálnej úrovni. V súvislosti so zneužívaním fondov EÚ komisia odporúča, aby sa posilnili mechanizmy kontroly s cieľom predchádzať vzniku konfliktov záujmov.
Ako sa ďalej uvádza v správe, korupcia v členských štátoch Európskej únie znamená pre európske hospodárstvo náklady približne 120 mld. eur ročne. Správa ukazuje, že korupcia si vo všetkých členských štátoch zaslúži väčšiu pozornosť. Dokazujú to výsledky prieskumu Eurobarometra o postojoch Európanov v súvislosti s korupciou. Viac ako polovica Európanov (56 percent) si myslí, že úroveň korupcie v ich krajine za uplynulé tri roky vzrástla. Každý dvanásty Európan (8 percent) uviedol, že za posledný rok zažil korupciu alebo bol jej svedkom.
Eurokomisárka pre vnútorné záležitosti Cecilia Malmströmová uviedla, že korupcia podkopáva dôveru občanov v demokratické inštitúcie a právny štát, poškodzuje európske hospodárstvo a pripravuje štáty o veľmi potrebné príjmy z daní. Dodala, že členské štáty v boji proti korupcii dosiahli pokrok, ale správa Európskej komisie naznačuje, že je ešte potrebné vyvinúť ďalšie úsilie.
Úrad vlády SR na zverejnenú správu reagoval s tým, že premiér Robert Fico a minister spravodlivosti Tomáš Borec už konkrétne návrhy zmien v slovenskom súdnictve verejnosti predstavili. Predseda vlády Fico so šéfom rezortu spravodlivosti Borecom minulý týždeň oznámili, že chcú oddeliť post predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR a Súdnej rady SR, plánujú tiež povinné bezpečnostné previerky pre všetkých sudcov.
pu