BRATISLAVA 28. januára (SITA) - Za 30 rokov existencie programu Erasmus+ sa doň zapojilo deväť miliónov ľudí. V roku 2015 umožnil Erasmus+ študovať, absolvovať odbornú prípravu, pracovať a vykonávať dobrovoľnícku činnosť rekordnému počtu - 678-tisícom Európanov. Slovensko dostalo prvýkrát príležitosť zapojiť sa do Erasmu v roku 1998, vyslalo 59 študentov. V roku 2015 program využilo 10 300 osôb. Celkový počet Slovákov, ktorí sa doteraz do programu zapojili, bol 107 700 osôb. Do roku 2020 sa očakáva zvýšenie rozpočtu pre Slovensko z pôvodných 22 miliónov eur v roku 2014 na 40 miliónov v roku 2020. Najčastejšími destináciami Slovákov v rámci programu Erasmus+ sú Poľsko, Španielsko a Turecko. Naopak, Slovensko je najčastejšou voľbou medzi Čechmi, Nemcami a Španielmi. Pri príležitosti 30. výročia programu o tom agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie sa Slovensku.
Ako ďalej informovala Ludviková, tento týždeň každá členská krajina predstavila v Bruseli aj tvár Erasmu+; na Slovensku sa ambasádorkou – tvárou tohto programu, stala mladá herečka, absolventka Erasmu, Eva Sakálová. Podľa slovenského eurokomisára a zároveň podpredsedu Komisie Maroša Šefčoviča patrí Erazmus+ medzi najúspešnejšie programy EK. "Podľa našich prieskumov sa u východoeurópskych študentov, ktorí využili program Erasmus, znížilo riziko dlhodobej nezamestnanosti až o 83 percent a ich šanca získať zamestnanie krátko po skončení školy je o 14 percent vyššia ako u študentov, ktorí sa na programe nezúčastnili. Erasmus má veľký vplyv aj na osobný život. Jeden zo štyroch absolventov programu má životného partnera inej národnosti, pričom sa často spoznali počas výmenného pobytu na Erasme," uviedol Šefčovič.
Program Erasmus+ je pomenovaný podľa svetoznámeho európskeho mysliteľa Erasma Rotterdamského a automaticky sa spája so štúdiom v zahraničí, s cestovaním a životnými skúsenosťami nielen v oblasti univerzitného vzdelávania. Je pokračovateľom programu Erasmus (European Region Action Scheme for the Mobility of University Students) založenom v roku 1987 ako platformy pre výmenu vysokoškolských študentov. Vtedy sa na ňom zúčastnilo 3 200 vysokoškolákov. V roku 2014, keď sa plánovalo nové rozpočtové obdobie na roky 2014-2020, došlo k zlúčeniu programu Erasmus s príbuznými programami ako Comenius, Mládež v akcii alebo Európska dobrovoľnícka služba do jedného programu Erasmus+ . Program je dnes otvorený aj ľuďom zo znevýhodneného prostredia oveľa viac, než boli jeho predchodcovia.
Rozsah programu sa rozšíril z 11 krajín v roku 1987 na súčasných 33 (všetkých 28 členských štátov EÚ, Turecko, bývalá Juhoslovanská republika Macedónsko, Nórsko, Island a Lichtenštajnsko). Súčasný program prebieha od roku 2014 do roku 2020 s rozpočtom 14,7 miliardy eur a poskytne viac než štyrom miliónom ľudí príležitosť študovať, absolvovať odbornú prípravu, získať pracovné skúsenosti a vykonávať dobrovoľnícku činnosť v zahraničí. Prostredníctvom iniciatívy Jean Monnet, nazvanej podľa jedného z iniciátorov Európskej únie, podporuje aj činnosti zamerané na vyučovanie a výskum v rámci európskej integrácie.
Európska komisia zároveň spúšťa kampaň, ktorá má Európanom priblížiť výsledky programu, ako aj príležitosti, ktoré ponúka. Pri príležitosti osláv 30. výročia programu sa v priebehu roka 2017 uskutočnia naprieč Európou mnohé podujatia, ich súčasťou bude júnové hlavné podujatie v Európskom parlamente.
pu;lv