BRATISLAVA 15. februára (SITA) - Doteraz samostatné európske podporné programy Kultúra a MEDIA sa od začiatku tohto roka spojili pod jeden program Kreatívna Európa 2014-2020. Európska komisia chce spojením dvoch úspešných programov zlepšiť ich prínos. Na program na roky 2014 až 2020 vyčlenila 1,46 miliardy eur, čo je o 9 percent viac ako v predchádzajúcom období 2007 až 2013, informoval na tlačovej besede vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Dušan Chrenek. Avizoval, že Európska komisia (EK) na program Kreatívna Európa poskytne peniaze pre 250-tisíc umelcov a profesionálov z oblasti kultúry, na 2 000 kín, 800 filmov a 4 500 prekladov kníh. Počíta aj som záujmom slovenských žiadateľov, ich úspešnosť však závisí od kvality projektov. Chrenek dodal, že EK bude pokračovať v podpore európskych hlavných miest kultúry a ocenil prínos tohto projektu pre Košice.
Výraznejšie zmeny sa týkajú podprogramu MEDIA. Zachovajú sa jeho základné formy podpory v oblasti tréningu, vývoja projektov, distribúcie a propagácie audiovizuálnych diel, informoval Vladimír Štric, zodpovedný za podprogram MEDIA. Inovácie by tak pre podprogram MEDIA, ako aj pre podprogram Kultúra mali priniesť efektívnejšiu komunikáciu so žiadateľmi. Tí môžu podávať žiadosti o podporu projektov online na zjednodušených formulároch. V takmer všetkých podporných schémach sa budú prideľovať fixné sumy. To pre slovenských žiadateľov znamená výhodu, lebo môžu dostať viac peňazí na projekt. Výraznú úlohu zohráva v novom programe Kreatívna Európa dôraz na prácu s publikom. Ako ďalej pre agentúru SITA povedal na dnešnej tlačovej besede Vladimír Štric, od toho je odvodená jedna z noviniek podprogramu MEDIA - vznikla špeciálna schéma pre projekty orientované na prácu s publikom. Dôraz sa kladie aj na mediálnu gramotnosť. Novinkou je tiež to, že podpora sa okrem audiovizuálnych diel sústredí i na vývoj videohier. Aj na vývoj videohier sa však vzťahujú spoločné podmienky, že musí ísť o európsky projekt viacerých subjektov, dodal Štric.
Zuzana Duchová, zodpovedná za podprogram Kultúra, tvrdí, že cieľom nie je podporovať organizácie ako také, ale podporovať spoluprácu a výmenu v oblasti kultúry a umenia. Stále však ide o podporu neziskových projektov a organizácií, ktoré sa zaoberajú umením. Podmienkou pre podporu sú minimálne traja rôzni partneri z rôznych krajín Európy, zdôraznila na tlačovej besede Duchová. EK sa snaží komunikovať modernejším jazykom, držať krok s technologickým vývojom a podporovať inovácie v oblasti umenia a kultúry. Pri podprograme Kultúra sa už nehovorí len o umení, ale aj o kreatívnych priemysloch, nových biznis modeloch a podobne. Naďalej sa však bude podporovať široké spektrum umeleckých oblastí a aktivít, ako sú hudba, tanec, literatúra, výtvarné umenie, architektúra, rôzne typy vzdelávania a ďalšie. O podpore projektov stále rozhoduje ich medzinárodný rozmer a komunikatívnosť v rámci európskeho priestoru. EK bude klásť väčší dôraz na publikovanie úspešných projektov. Do programu patrí aj udeľovanie Európskych cien, ktoré vyzdvihujú významné umelecké počiny. Spolu sa udeľuje päť cien - štyri v rámci podprogramu Kultúra a jedna v podprograme MEDIA.
Podpora kultúry nie je podľa EK niečo navyše, o tom, že sa oplatí, svedčí jej prínos pre ekonomiku Európy. "Kreatívny priemysel vytvára v Európe osem a pol milióna pracovných miest a predstavuje štyri a pol percenta hrubého domáceho produktu celej Európskej únie. Navyše v posledných rokoch, napriek kríze kreatívny priemysel stále rástol. Tu vidíme veľký potenciál na tvorbu nových pracovných miest a na tvorbu novej pridanej hodnoty," konštatoval pre médiá na dnešnej tlačovej konferencii vedúci Zastúpenia EK na Slovensku Dušan Chrenek. Dodal, že "kultúra, kreatívny priemysel - nie sú to len odvetvia, ktoré nám prinášajú dobré pocity, dobré zážitky, ale naozaj má význam aj pre hospodárstvo".
Vďaka prostriedkom z programov EK sa na Slovensku podarilo uskutočniť viacero zaujímavých kultúrnych projektov, medzi iným aj divadelný projekt festivalu Divadelná Nitra Paralelné životy, ktorý spojil šesť krajín, či projekt REMAKE združenia Atrakt Art zameraný na umenie nových médiá, kde sa umelci rôznych krajín inšpirovali historickými dielami zo strednej a východnej Európy, objasnil prínos podpory z EK kultúrny manažér zo združenia Atrakt Art Slávo Krekovič.
Vzhľadom na spájanie programov do nového programu Kreatívna Európa 2014-2020 sa zlúčili aj kancelárie Kultúrny kontaktný bod a MEDIA Desk Slovensko do spoločnej informačnej kancelárie Creative Europe Desk Slovakia, ktorá je súčasťou Slovenského filmového ústavu, upozornil Vladimír Štric, zodpovedný za podprogram MEDIA. Viac o programe možno nájsť na webstránkach – http://www.mediadeskslovakia.eu a http://www.ccp.sk a v blízkej budúcnosti i na pripravovanej spoločnej webstránke http://www.cedslovakia.eu.
pu