EK: Peniaze na akademické miesta by mala získať i Žilinská univerzita

17. 02. 2014 | Kategória: Nezaradené

BRATISLAVA 10. februára (SITA) - Jedenásť univerzít a vysokých technických škôl v menej rozvinutých európskych regiónoch by mali od Európskej únie dostať príspevok do výšky 2,4 milióna eur. Peniaze by mali smerovať na podporu ich výskumnej kapacity, do vytvorenia akademických miest. Jednou z týchto škôl je aj Žilinská univerzita, ktorá prostriedky získa na výskum v oblasti dopravných systémov a komunikačných technológií. Cieľom podpory zo strany EÚ je prekonať rozdiely v Európe. Vďaka týmto peniazom pritiahnu nové pracoviská špičkových akademických pracovníkov a zlepší sa tak ich konkurencieschopnosť voči centrám excelentnosti v iných častiach Európskeho výskumného priestoru (EVP). Agentúru SITA informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie v SR.
„Chceme zabezpečiť, aby nikto, kto má potenciál, nezaostal, a preto program Horizont 2020 poskytne financovanie viacerých akademických miest EVP tam, kde sú najviac potrebné," vyhlásila európska komisárka pre výskum, inovácie a vedu Máire Geoghegan-Quinnová. Vybraní pracovníci a ich tímy budú uskutočňovať výskum v rôznych oblastiach, ako je akvakultúra, environmentálna chémia, veterinárne lekárstvo, interakcie medzi ľuďmi a počítačmi či nízke emisie CO2 v mestách. Po prvej výzve v rámci programu Horizont 2020 zverejnenej v decembri sa očakáva, že na budúci rok oznámia približne 15 ďalších akademických miest EVP.
Inštitúcie, ktoré prejdú výberovým konaním, musia poskytnúť akademické miesta špičkovým akademickým pracovníkom, ktorí sú schopní zvýšiť úroveň a pritiahnuť viac vysoko kvalifikovaných pracovníkov ako aj peniaze z iných zdrojov, napríklad z finančných prostriedkov EÚ určených na výskum alebo z regionálnych fondov EÚ. Pozície musia byť uverejnené a dodržiavať usmernenia o rovnováhe mužov a žien, spravodlivosti či transparentnosti. Kandidáti na akademické miesto môžu pochádzať z celého sveta.


pu